Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Sobotkův odvážný risk

Pro premiéra jsou klíčové následující hodiny a dny: nejdůležitější je, jaká se podobným momentům vtiskne interpretace

_MJR0410
Autor: Milan Jaroš

Český premiér oznámením demise zaskočil všechny. Podle vyjádření jeho vlastních ministrů o tom nevěděli ani oni. To není dobré znamení, protože to naznačuje, že nejde o rozhodnutí širšího vedení strany. Není to ale ani projev zbabělosti, jak mu vyčítají někteří oponenti.

Bohuslav Sobotka to měl od začátku těžké. Při sestavování vlády musel nejdříve odrážet puč organizovaný Milošem Zemanem a vnitrostranickou opozicí a hned na to čelit silnému koaličnímu partnerovi, hnutí ANO. Obě strany – ČSSD a ANO – navíc dělilo jen pár procent hlasů, takže oproti předchozím kabinetům tu nebyla jedna dominantní síla.  I po více než třech letech jsou obě nejsilnější české strany v jedné vládě a opozice se při měření politických preferencí nepohnula z hranice malých stran. Bylo tedy jasné, že tlak v kabinetu bude narůstat.

Reklama
Reklama
Reklama

Živě: Sledujte komentář Erika Taberyho pro DVTV

A do toho přišly kauzy Andreje Babiše, které mohly zmizet už dávno, kdyby se do nich podivně nezaplétal. Paradoxně lehce ustál kauzu Čapí hnízdo, která vypadá z jeho strany jako čistý podvod, ale vaz mu lámaly složité daňové triky jeho firmy Agrofert. Premiér Sobotka byl stále silněji tlačen do kouta: buď něco udělá, nebo bude vypadat jako slaboch. K akci ho dokonce vyzvala Sněmovna a dala mu časovou hranici, konec dubna.

Sobotka má pravdu, že kdyby Babiše odvolal, udělá z něj mučedníka a poskytne mu prostor na vedení kampaně. Přesto je podání demise nečekaný krok. Mučedníka z Babiše neudělal a zároveň veřejnosti ukázal, že průšvihy šéfa ANO jsou tak velké, že kvůli nim padá vláda. Z premiérova kroku ale vyplývá i mnoho nejasností.

Čtěte také: Babišovy dluhopisy už řeší také policie

Pro Sobotku teď budou klíčové následující hodiny a dny: jak už to u takových momentů bývá, nejdůležitější je, jaká se jim na začátku vtiskne interpretace. A to zrovna není jeho nejsilnější stránka. Každopádně by teď měl všude vysvětlovat, proč se rozhodl k tak radikálnímu kroku.

Situace zvyšuje význam Miloše Zemana, který může demisi odmítnout nebo může znovu jmenovat vládu složenou ze svých kamarádů… Nesmíme ale podceňovat ani to, že má sám před volbami, takže bude muset být mnohem opatrnější než v prvním roce svého mandátu, kdy řešil krizi po demisi Petra Nečase.

Sobotka tedy rozehrál velkou hru, ale její smysl pochopíme až z jeho dalších tahů. Jestli je nemá připravené, měl by se začít rozhlížet po novém zaměstnání.

Rekonstrukce: Sobotka přemlouval Zemana, aby kývl na odvolání Babiše

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte