Zeman a Putin v Soči
Prezident Ruska Vladimir Putin přijal 21. listopadu 2017 ve své černomořské rezidenci v Soči prezidenta Miloše Zemana • Autor: ČTK, Šimánek Vít

Většina českých politiků na informaci o akci ruských agentů na českém území reagovala s tím, že jsou šokováni a překvapeni. Taková slova se nabízejí, ale překvapivého na tom není vůbec nic. O aktivitách ruské vojenské rozvědky GRU v Česku víme dlouho. Fakt, že k tomu jsou nyní takové důkazy, je dobrý pro otevření očí těch, kteří riziko doposud podceňovali.

Vláda zatím reagovala dobře. Věc zveřejnila, odsoudila a vyhostila agenty. Ale to je jen drobnost. Nyní je třeba změnit základní pilíře naší domácí i zahraniční politiky. Jestli to politická reprezentace neučiní, vystavuje nás nebezpečí. Vážnému nebezpečí.

Reklama
Reklama

Je to budíček

Už roky se tu vede zápas o to, jak velký vliv bude mít Rusko na Českou republiku. Experti a Bezpečnostní informační služba (BIS) varovali a varují, že se situace stále zhoršuje. Moskva zasahuje do našich záležitostí a my nereagujeme dostatečně rychle a rozhodně.

Důvodem této laxnosti je, že ruským zájmům tu silně pomáhá český prezident Miloš Zeman. Mimo jiné prosazuje ruskou účast v dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, chce do Česka dovézt neregistrovanou vakcínu Sputnik V, chtěl hlavu k Rusku kritického ministra zahraničí Tomáše Petříčka, útočí na BIS a zejména jejího šéfa.

Čtěte také: Za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích stojí ruští agenti, kteří se pokusili zabít Skripala

Především poslední bod je naprosto klíčový. Je to svým způsobem střed všeho dění, což nyní vidíme lépe než kdykoli jindy. Jsme svým způsobem ve válce, protože Rusko vnímá Západ jako hrozbu a také se k nám tak chová. BIS v této válce hraje naprosto zásadní roli. Je hrází, která nás chrání před kremelskými zásahy na českém území. A hlava státu tuto klíčovou pojistku permanentně napadá, oslabuje a volá de facto po její likvidaci. I kdyby to byla jen náhoda, je to naprosto nepřijatelné.

Dosud tu širší debata vypadala, jako by šlo v případě ruského vlivu jen o rétorické cvičení: ten si myslí tohle, tamten zase něco jiného. S tím je třeba skončit. Český stát se musí bránit, a to okamžitě. Rusko nepouštět do jakéhokoli strategicky významného projektu, omezit politické kontakty na minimum a k případným jednáním více využívat síly Evropské unie, posílit bezpečnostní složky, ale i kybernetickou obranu.

Jasné vymezení vůči Putinovu Rusku nebude snadné ani příjemné, jiné řešení však není. Bezpečnostní složky svou práci odvedly. Teď jsou na řadě politici.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2265

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte