Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Policie pátrala po Romanu Janouškovi, ale lobbista už nastoupil do vězení

Krajský soud v Brně na něj vydal zatykač

Roman Janoušek • Autor: Karel Cudlín
Roman Janoušek • Autor: Karel Cudlín

Vrchní soud v Olomouci minulý týden rozhodl, že Roman Janoušek je sice nemocný, ale ne natolik, aby o jeho zdravotní stav nemohli pečovat vězeňští lékaři. Součástí verdiktu byl příkaz, aby nastoupil do vězení okamžitě poté, co si vyzvedne písemné vyhotovení rozsudku. Ve čtvrtek se věc zdánlivě zkomplikovala.

Média zjistila, že Krajský soud v Brně vydal policii příkaz okamžitě Janouška zadržet a transportovat ho do vazební věznice. Policie následně vyhlásila po slavném lobbistovi celostátní pátrání, což vyvolalo dojem, že Janoušek je na útěku. Tuhle verzi ale vyvracel Janouškův advokát Lukáš Trojan. Podle něj končí Janouškovi lhůta, v níž si musí vyzvednout rozsudek olomouckého vrchního soudu a odebrat se do vězení, až v pátek. Podle Trojana to hodlá jeho mandant učinit.  Stalo se tak ve čtvrtek po poledni.

V každém případě se tak uzavírá další kapitola spravedlnosti týkající se zločinů Romana Janouška. Lobbista byl před osmi lety odsouzen na 4,5 roku do vězení za to, že v roce 2012 v opilosti a úmyslně srazil svým vozidlem ženu, jejíž auto předtím naboural a která se pokusila nehodu osobně na místě vyřešit. Janoušek z místa ujel. V roce 2014 nastoupil do vězení, po patnácti měsících byl kvůli údajnému špatnému zdravotnímu stavu propuštěn.

Od té doby mu soudy kvůli tomu neustále oddalovaly návrat do věznice. Veřejnost to nesla nelibě s názorem, že spravedlnost na mocné lidi jako Janoušek nedosáhne. Naštvání podporovaly zjištění médií i soudu, který nechal Januška loni sledovat: lobbista žil jako zdravý člověk, jezdil na hory, na kole, k moři, aniž potřeboval nějaký zdravotní dohled.

Minulý týden tyhle dohady o dlouhých prstech Romana Janouška, který si nějak koupil svobodu, zastavil zmíněný vrchní soud. Janoušek si nic nekoupil, jen má dobré právníky, kteří uměli dodat soudům dokumenty a svědectví, které soudce ohledně Janouškova zdravotního stavu znejišťovaly. Možná se Janoušek měl vrátit do vězení už dříve, ale podstatné teď je, že se tam vrací.

Útěk by z něj udělal  psance a okamžitě by ho hledal Europol. Také kvůli dalšímu soudnímu procesu, který se letos rozběhl a ve kterém je Janoušek obžalován z podvodů na zdravotních pojišťovnách, jež měl on a několik dalších lidí připravit před více než deseti lety o stamilióny korun. Janoušek sám měl získat přes šedesát milionů. Útěk před vězením a soudním jednáním by Janouška přinutil žít někde daleko v ústraní se strachem, že může být každý den zatčen. Tomu se nástupem do vězení vyhnul.

Jeho jméno se v souvislosti s vymahatelností práva a spravedlnosti pro všechny do médií vrací neustále. Roman Janoušek se prostřednictvím svých advokátů brání – v drtivé většině případů neúspěšně -   soudními stížnostmi včetně těch k Ústavnímu soudu. Spravedlnost je v jeho případě pomalá, ale je jisté, že funguje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].