Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Nevylákal plukovníka do hospody Babiš?

Pokud chce Faltýnek takovou variantu vyvrátit, musí nasadit poctivější notu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek • Autor: Milan Jaroš
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek • Autor: Milan Jaroš

Všechny ty fotky z přelidněných trhů na vltavské náplavce v Praze a dalších veřejných míst poukazují na celkem banální fakt: pokud chce vláda šíření koronaviru zpomalit, potřebuje spolupráci veřejnosti. Spolupráce přitom souvisí s důvěrou. A důvěry se vládě dostane, pokud se sama bude chovat férově.

Jaká je ale realita? Babišův nejdůležitější spolustraník Jaroslav Faltýnek nejenže porušuje vládní nařízení ohledně epidemie, ale zároveň není ochoten ani po několika dnech věrohodně vysvětlit, proč vytáhl minulý týden před půlnocí na schůzku do oficiálně zavřené hospody ministra zdravotnictví, kde na něj čekali novináři Blesku. Jak ilustruje náš článek Jednal Prymula tajně o novém šéfovi VZP?, účastníci Faltýnkem svolaného sezení se neumí shodnout, o čem hovořili, dokonce se rozchází v tom, kdo koho na nanejvýš problematickou akci pozval. Mimochodem pokud se jednalo o projektu plošného testování, jak tvrdí účastník schůzky, ředitel ostravské nemocnice Jiří Havrlant, nebo o zapojení amerických lékařů do boje proti epidemii v Česku, jak říká Faltýnek, proč se z takového jednání nedělal zápis?

Jak už od pátku víme, celá věc bude stát Prymulu místo ve vládě, otázkou je odkdy, a Faltýnek se “musel vzdát” svého značně symbolického postu prvního místopředsedy ANO, na který už zřejmě ani nechtěl kandidovat. Pokud se tu ale v kritických časech hraje o důvěru, pak tímhle celá věc skončit nemůže. Jinak řečeno, Faltýnek si musí dát na vysvětlení skandálu víc záležet. Jinak totiž zůstává ve hře varianta, kterou o víkendu zmínil na svém facebookovém účtu novinář z webu Seznam Zprávy Václav Dolejší.

Poté, co se na síti rozproudila debata, zda vůbec nevypočitatelný Miloš Zeman Prymulu odvolá, a jestli nám tedy kromě epidemie nehrozí i mocenský boj prezidenta s premiérem, napsal: “Řekl bych, že Andrej Babiš prokoukl prezidentův záměr vytvořit v krizi nějakou úřednickou vládu ‚národní jednoty‘ v čele s Romanem Prymulou. A tak se Babišovi lidé raději rozhodli Prymuly rychle zbavit, znevěrohodnit ho, a vlákali ho do pasti…”

Představa, že Faltýnek po dohodě s Babišem vylákal Prymulu na noční schůzku, a pak zavolal fotografy, zní hodně divoce, vzhledem k poměrům v české politice ale stojí za prozkoumání. Vzhledem k vývoji epidemie by samozřejmě šlo o hazard na hranici šílenosti. Babiš se ale poprvé v politické kariéře dostává skutečně do úzkých a my zatím nevíme, jak se v takové situaci zachová. Zato víme, jak ve vyhrocených momentech jedná prezident.

Babiš pod tlakem

Miloš Zeman není hlupák a hraje svoji vlastní politickou hru. Dokáže si zanalyzovat, jak se bude v nejbližších týdnech situace kolem koronaviru vyvíjet - jako každý, kdo si dá trochu práci s ujasněním si informace, co to je, jak funguje a jak se brzdí exponenciální nárůst epidemie. Ví, že během tří týdnů velmi pravděpodobně dojde k zahlcení nemocnic, jakkoliv možná krátkodobému. Výrazně poroste počet mrtvých, v němž se promítnou rekordní počty diagnostikovaných pacientů z minulého týdne.

Pro představu se stačí podívat zpět v čase: před třemi týdny umíralo denně s covidem pětkrát méně lidí než teď. Nynější počty zemřelých na covid - zhruba sto lidí denně - souvisí se situací, kdy jsme měli tři až pět tisíc diagnostikovaných. Teď jich míváme patnáct tisíc, mrtvých tedy nevyhnutelně bude výrazně přibývat. Pokud zůstane zachován vývoj, což je vzhledem k chování populace pravděpodobné, dostane se Babiš pod mnohem větší tlak.

Bude se zdát, že vláda situaci naprosto nezvládá. Zeman bude v pokušení se svými spojenci komunisty, případně s opozicí menšinovou vládu položit a dát rychle dohromady jinou, která bude mít ambici akutní krizi vyřešit a dovládnout do voleb. Pak by se Zemanovi hodilo, kdyby měl v čele takového kabinetu epidemiologa, navíc plukovníka. Pro Prymulu by asi nebyl problém vyjít prezidentovi vstříc všude, kde by Zeman a jeho parta potřebovali. Teď je to zřejmě pryč.

Je to divočina. Pokud je ovšem pravda, co mnozí analytici a insideři tvrdí, tedy že jediným hnacím motorem Zemana je dnes potřeba donutit vládu, aby dala dostavbu jaderné elektrárny Dukovany ruským firmám, pak má prezident možná poslední možnost tohoto cíle dosáhnout právě přes svoji úřednickou vládu, což je jeho oblíbený manévr.

Jiného Prymulu

Babiš by byl asi rád, kdyby ho už konečně někdo povinnosti řešit covid zbavil, ale naznačený scénář s úřednickou vládou by asi za ideální neoznačil. Po celou premiérskou kariéru vsázel na spolupráci se Zemanem, občas na hraně ústavnosti, velmi často za hranou slušnosti. Strpěl prezidentovi řadu nehorázností a výměnou za to dostal jeho podporu v cestě za nejvyšším mocenským postem. Odstavení Zemanem od vlády za takových okolností by bylo nejen jeho zoufalou politickou vizitkou, ale i ohrožením řady jeho osobních zájmů včetně vlivu na takové rozdělování evropských zemědělských dotací, z nichž profituje Agrofert.

Zároveň ale z dosavadní zkušenosti víme, jak je Babiš vůči Zemanovi krotký, jaký z něj má strach, protože zřejmě nějakou takovou hrozbu tuší. Není proto těžké si představit, že právě s Faltýnkem, který v ANO funguje jako předsedův muž na špinavou práci, bude Babiš hledat únikovou cestu. Viděno prizmatem zmíněné spekulace: vylákají politicky nezkušeného Prymulu do kmotrovské hospody na odlehlý Vyšehrad, tím ho zkompromitují a vyřadí ze hry.

Proti tomu, jak už bylo řečeno, samozřejmě mluví řada věcí. Vzhledem k situaci ve státě by šlo o vrchol cynismu a nevíme, zda by ho byl Babiš schopen. Dále není jasné, proč by Prymula přešel takovou věc mlčením. Pokud by jej Faltýnek skutečně do hospody vylákal, dá se to asi z pozice účastníka schůzky prokouknout a vybalit na veřejnosti. A konečně situace v Česku je skutečně vážná - a možná ani král politických cyniků Zeman za ni nebude chtít převzít odpovědnost. A kdyby se k tomu přesto odhodlal a chtěl bezradného a zoufalého Babiše z vlády vypudit a jmenovat si svůj úřednický kabinet, může to udělat i bez Prymuly s jiným premiérem.

Na vyjasnění si budeme muset počkat dva tři týdny. Teď ale každopádně rozkolísané Česko potřebuje, aby se detaily z noční schůzky  konečně vyjasnily.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].