Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Za co Zeman zobchoduje Prymulu

Epidemie se šíří, prezident dál politikaří

Premiér Babiš přivítal prezidenta Zemana na zasedání vlády o rozpočtu; září 2018 • Autor: ČTK, Šimánek Vít
Premiér Babiš přivítal prezidenta Zemana na zasedání vlády o rozpočtu; září 2018 • Autor: ČTK, Šimánek Vít

Když končila ve vládě bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, prezident Miloš Zeman na ni naléhal, ať neodstupuje tak rychle. O Válkovou samotnou mu přitom jistě nešlo, ale šance, že politička bude oddalovat svou rezignaci, Zemanovi umožňovala utrhnout si další kus moci z parlamentního systému ve prospěch prezidentského, vydírat premiéra a škodit. A přesně tuhle kartu i hrál.

„Válková se mimochodem podělala. Já jí nabídl pomocnou ruku,” zachytily tehdy kamery rozhovor Zemana se svým dnes už bývalým šéfem zahraničního odboru Hynkem Kmoníčkem během návštěvy Spojených arabských emirátů. Pak Zeman přitakávajícímu Kmoníčkovi sdělil, že by mohl opět demonstrovat svoji sílu a demisi Válkové nepřijmout. „A ona to vzdala,” dodal prezident.

Zdiskreditovaný ministr zdravotnictví Roman Prymula zatím na rozdíl od Heleny Válkové rezignovat nechce. Deník Blesk ho přichytil, že šel v noci na schůzku do vyšehradské restaurace, při odchodu neměl roušku a porušil protiepidemická nařízení vlády, která sám vydal a prosazoval. Prymula namítl, že nic tak hrozného zase neudělal a že ve vládě setrvá navzdory tomu, že ho k rezignaci vyzval premiér Babiš. A v ten moment se do věci vložil Miloš Zeman (a není vyloučeno, že jednal s ministrem zdravotnictví koordinovaně).

Prezidentovi je zjevně jedno, že se v Česku masivně šíří epidemie, že tu v přepočtu na obyvatele umírá skoro nejvíce lidí na světě, že nemocnice jsou stále plnější; to hlavní, co ho zajímá, jsou jeho mocenské hry. I když na svých oficiálních stránkách nemá v kolonce program uvedenu na příští týden žádnou akci, nijak se do řešení politického problému nehrne. Prymulova nástupce, kterého mu Babiš hned v pátek navrhl, chce přijmout až v úterý, jmenovat by ho podle premiéra mohl ve čtvrtek. Tenhle termín o víkendu potvrdil v ČT prezidentův mluvčí.

Pro zvládnutí koronakrize je přitom klíčové, aby se problém na ministerstvu zdravotnictví vyřešil neprodleně. Jenže místo toho Zeman naordinoval Česku týden nejistoty, kdy může v zákulisí tahat za nitky a chtít po Andreji Babišovi za hlavu Prymuly cokoliv: od výměny ředitele BIS po přidělení dostavby Dukovan Rusům.

Veřejnost nikdy nebude mít možnost zkontrolovat, za co Zeman s Babišem nakonec Prymulu zobchodoval (a zda v tom nějak figuruje i sám Prymula, který poté oznámil, že možná sám rezignuje v pondělí). Děje se to v přítmí a již dnes hodně oslabený premiér o tom těžko promluví, když bude Zemana potřebovat příští rok, aby ho znovu po parlamentních volbách jmenoval předsedou vlády.

Když nedávno v televizním projevu prezident vyzval k nošení roušek, všichni kvitovali, že výjimečně mluvil důstojně a k věci - a že podpořil opatření vlády. Jeho nejnovější krok zpětně vzbuzuje otázky, nakolik to byl spíš další z jeho strategických tahů než pocit spoluzodpovědnosti vůči Česku. Epidemie se šíří, zatímco prezident žije ve svém temném světě a dál politikaří.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].