Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Babiš předložil Zemanovi návrh na odvolání Prymuly, prezident se nevyjádřil

Ministr zdravotnictví byl navzdory zákazu v restauraci na pražském Vyšehradě, rezignovat odmítl

Roman Prymula při pátečním rozhovoru s Respektem • Autor: Milan Jaroš
Roman Prymula při pátečním rozhovoru s Respektem • Autor: Milan Jaroš

Premiér Andrej Babiš předložil v pátek odpoledne prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který podle pátečního vydání deníku Blesk strávil ve středu večer po desáté hodině večer asi devadesát minut ve vyšehradské restauraci Rio´s s místopředsedou ANO Miloslavem Faltýnkem a dalšími lidmi.

Babiš zároveň Zemanovi navrhl Prymulova nástupce, kterého Zeman přijme v úterý - předložil mu jeho životopis a „doufá, že se prezidentovi bude líbit“. Do funkce by ho podle svých slov rád uvedl už ve čtvrtek. „Myslím, že průtahy nebudou,“ uvedl Babiš po setkání se Zemanem v Lánech. „Možná má pan prezident jiný názor, ale já mám na to právo podle ústavy a on to akceptuje.“

Jméno kandidáta na šéfa resortu, prý respektované osobnosti se zahraničními zkušenostmi, Babiš nechtěl médiím sdělit - a z jeho vyjádření není zcela jasné, zda ho řekl Zemanovi, nebo dostal prezident „slepý“ životopis. Hlavní otázka však je, zda Zeman vůbec bude chtít odvolat Prymulu, ke kterému má blízko a chce mu udělit státní vyznamenání za zvládnutí jarní vlny pandemie - nebo jak dlouho to bude přinejmenším trvat. V této souvislosti se připomíná kauza někdejšího ministra kultury Antonína Staňka, jehož Zeman držel v úřadu několik měsíců.

Stejně tak se spekuluje, zda středeční schůzka neměla ještě jiné téma než pandemická patření, jak tvrdí oba aktéři - v tomto bodě si totiž mírně protiřečí. Mluví se rovněž o tom, zda jednání není signálem o mocenských přesunech v hnutí ANO. Do vyšehradské restaurace Prymulu pozval Faltýnek, pravá ruka premiéra. Babiš následně v pátek dopoledne řekl, že jeho jednání není možné tolerovat a že ministra požádá o rezignaci, nebo ho sám odvolá. Prymula však na tiskové konferenci v pátek po poledni rezignovat odmítl.  Na očekávané tiskové konferenci zopakoval, že žádná nařízení neporušil.

„Stojím tady jako člověk, který vypadá, že káže vodu a pije víno. To, co je nesmírně důležité, je dodržování jakýchsi symbolů - tedy, že by lidé, kteří rozhodují o opatřeních, je měli samozřejmě dodržovat. Na základě obrázků, které se dneska objevily v Blesku, to vypadá, že jsem něco porušil. Já tady s plnou vážností říkám, že jsem nic neporušil,“ prohlásil Prymula a bez dotazů odešel.

Epidemiolog, který byl vnímán jako hlavní česká tvář boje proti pandemii, při odchodu ze středeční schůzky neměl na tváři roušku, nenasadil si ji, ani když mu řidič otevřel dvířka služební limuzíny a ani v autě, popsal Blesk. „Požádal jsem pana ministra o rezignaci, jinak ho odvolám. Faltýnka jsem požádal o rezignaci na pozici prvního místopředsedy ANO. Mrzí mě to, omlouvám se všem. Naše vláda si nemůže dovolit ztratit další důvěru. Ministr zdravotnictví by měl jít příkladem. Taková věc je absolutně neomluvitelná,“ prohlásil v reakci na tuto zprávu premiér s tím, že hned začne hledat náhradu.

„Já si myslím, že jsem toho zas tolik neprovedl,“ oponoval  již v pátek ráno Prymula v široce citovaném rozhovoru pro Respekt. Podle předpisu, který sám vyhlásil, byly přitom restaurace už týden zavřeny a v uzavřených prostorách platila povinnost nosit roušku. Povinné jsou roušky i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy domácnosti. Roušku neměl ani Faltýnek, který restauraci opustil hodinu po Prymulovi, ani majitel restaurace, ani lidé, kteří restauraci opustili krátce po příchodu Prymuly.

"Není pravdou, že jsem tam vstupoval bez roušky. Do salónku, kam jsem byl pozván, jsem přišel s rouškou, když jsem restauraci opouštěl, přes dvůr jsem roušku neměl, potom jsem si ji v autě zase vzal. Jestli jsem něco porušil, pak jen v době, kdy jsem nasedal do auta a kdy tam byl člen ochranky,“  oponoval Prymula Respektu s tím, že restaurace byla zavřená, zákaz setkávání platil až od středeční půlnoci a na jednání byl pozván. Nebylo to za účelem konzumace jídla, dostal jen adresu a nevěděl předem, kde to mělo být.

„Jestli si to však veřejnost přeje, rezignuji,“ dodal ale ministr. Na jednání byli podle něj čtyři lidé, nicméně jejich jména kromě Faltýnka odmítl uvést. Zároveň přiznal, že během schůzky neměli roušky „většinově nasazeny, protože na stole byly nápoje“. Následně však argumentaci změnil: místo salonku restaurace mluvil na zmíněné tiskové konferenci o tom, že  šlo o „soukromé prostory vyšehradské kapituly“.  Právě od ní si Rio´s pronajímá objekt.

K rezignaci Prymulu vyzvala opozice i někteří představitelé vlády bez ohledu na to, že není jasné, kdo ho ve funkci ministra a koordinátora boje proti pandemii nahradí. Podle nich se zachoval papalášsky a porušil předpisy, které sám vyhlásil, a to v době, kdy je Česko jednou z covidem nejnakaženějších zemí na světě. V přepočtu na počet obyvatel tu umírá nejvíce pacientů po Argentině, premiér si stěžuje, že občané nedodržují vyhlášené zákazy a totéž opakovaně tvrdí na tiskovkách i sám ministr zdravotnictví Prymula. Opakovaně na občany apeluje, aby jím nařízená opatření dodržovali, jinak se epidemii nepodaří zvládnout.

Podle mnoha politiků není možné, aby Prymula zůstal na postu v době, kdy začínají kolabovat nemocnice, nárůst nemoci covid se v Česku nezastavil a on sám porušuje zákazy. „Jak může chtít, aby je potom dodržovali občané?“ napsal ministra vnitra Jan Hamáček, který je také infikován koronavirem. K výzvě na rezignaci se přidal i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Naprostá arogance moci a papalášství v nejhorší možnou chvíli,“ konstatoval na sítích.

„Ministr Prymula a místopředseda hnutí ANO Faltýnek se vysmáli všem lidem, kteří se bojí o svoje zdraví, o život svých blízkých a o holou existenci,“ napsal na Twitter předseda ODS Petr Fiala.  „Všichni jsou si rovni, někdo rovnější. Tihle papaláši nemohou vést dobře náš stát v krizi. Nemají na to nejen manažersky, ale hlavně morálně. Důvěra je základ. Bez ní se vládnout nedá. Rezignujte,“ uvedl podobně na Twitteru předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Roman Prymula • Autor: Milan Jaroš
Roman Prymula • Autor: Milan Jaroš

Předseda poslanců ANO Faltýnek už ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že jde o jeho chybu. S majitelem restaurace se prý zná. S Prymulou probíral misi vojenských zdravotníků ze Spojených států.  Podle ministra se ovšem schůzka týkala opatření proti koronaviru a zlepšení komunikace. „Omlouvám se, že jsem narušil důvěru, že jsem poprosil pana ministra, abychom se potkali v uzavřené hospodě,“ uvedl Faltýnek. Majitel restaurace je nechal v salonku „probrat věci u kafe“. V pátek odpoledne pak po schůzce s Babišem na úřadu vlády oznámil, že rezignuje na post prvního místopředsedy hnutí ANO.

Zakázanou návštěvu pražské restaurace bude podle serveru iDnes.cz řešit i pražský magistrát. Primátor Zdeněk Hřib na Twitteru uvedl, že se úředníci budou zabývat potrestáním fyzických i právnických osob, tedy i provozovatele podniku. Podle policie má z úřední povinnosti incident řešit i pražská hygiena.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].