Roman Prymula
Roman Prymula • Autor: Milan Jaroš

Čeští politici v posledních týdnech začali používat příměr, že jsme ve válce. Kvůli koronaviru. Pokud bychom tento přehnaný příměr použili, pak jsme právě přišli o náčelníka generálního štábu. A navíc jeho vlastní vinou. Svým způsobem spáchal absurdní náčelnickou sebevraždu.

Roman Prymula dostal těžký úkol: zvládnout pandemii v zemi, kterou vlastně nikdo neřídí a kde občané nikomu nevěří. Takže nadlidský úkol – a každý příčetný člověk byl připraven přehlédnout drobné chyby. Když děláte dnes a denně desítky rozhodnutí, některá musejí být špatná. Jenže on zpochybnil samu podstatu své práce. A proto musí pryč. A proto má jeho krok fatální dopady.

Reklama
Reklama

Jak známo, deník Blesk nafotil ministra Prymulu, jak odchází ve středu pozdě v noci ze schůzky s Jaroslavem Faltýnkem a dalšími lidmi, a to z restaurace. Tvrdí sice, že šlo jen o jednání k pandemickým opatřením, ale to není podstatné. Porušil vlastní nařízení, a ještě nasedl do auta se řidičem bez roušky.

Pozornost se soustředí na to, že Prymula se chová jako papaláš. Jiným něco zakazuje, ale pro něj samotného to neplatí. To je pravda. V symbolické rovině to napáchá velké škody. A může přinést i oběti na životech, protože někteří to mohou vzít jako signál, že nic vážného v Česku s covidem nehrozí. Navíc to potvrzuje dojem, že je to stále my (obyčejní lidé, po kterých se šlape) a oni (ti, co mohou vše).

https://www.youtube.com/watch?v=i4u96lzP2Jo

Je tu ale i jiný rozměr. Proč se ona údajně čistě profesní schůzka koná v restauraci? Mimo prostory ministerstva či Sněmovny? V noci? Tedy mimo kamery, zápisy návštěv atd.? Dojednávalo se něco, co má být veřejnosti utajeno? Proč? Ministr navíc ani nechtěl říct, kdo se schůzky účastnil.

Fakt, že tam byl Jaroslav Faltýnek, musí všechny znervózňovat. Tento politik má neuvěřitelný dar být vždy na špatném místě. Je spojován s různými lobbisty a korupčními aférami, byť se kolem něj „jen“ točí. Jako první místopředseda ANO a šéf poslaneckého klubu už má dost zkušeností, aby věděl, co se smí, a co ne. Prymula je voják, evidentně bez hlubší znalosti politiky i fungování médií. To Faltýnek nikdy neměl dovolit, aby se taková schůzka konala. Jistě, on ji zřejmě organizoval, a evidentně tak zase dokazuje, že myslí na sebe. A vnímá sám sebe jako nedotknutelného.

Faltýnek odstřelil důvěru v Prymulu, odstřelil důvěru ve vládu. Jestli skončí jen jako místopředseda, je to výsměch. Po takovém skandálu má odejít z politiky úplně. Pakliže bychom znovu použili příměr, který politici mají tak rádi, začal Faltýnek střílet do zad svých vojáků. Znovu připomeňme, že se nenacházíme v banálních časech, ale v zápase s pandemií, který navíc zatím prohráváme. A hlavním nástrojem v tomto boji je důvěra. Pokud lidé neuvěří, že je třeba se chránit a být doma, tak nás nezachrání ani nejlepší doktoři na světě.

Noční schůzka však není izolovaný problém. Sledujeme, jak se hroutí řízení státu snad na všech myslitelných úrovních. To bude mít dlouhodobé důsledky. Možná nás v minulosti tu a tam vedla nemehla, ale tohle působí, že jsme se ocitli v letadle s pilotem kamikadze.

Čtěte také: Babiš požádal Prymulu a Faltýnka o rezignaci

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte