0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře1. 12. 20223 minuty

Muž, který říkal nepříjemné věci

Zemřel vědec Radim Šrám, bojovník za čistší ovzduší

Máloco je pro českou vědu tak typické jako malá ochota angažovat se veřejné debatě. Jen hrstka vědců má chuť oslovovat veřejnost i mimo rámec klasické popularizace a nastolovat nepříjemná témata - jít s kůží na trh, neschovávat se za nejednoznačnost, ale jasně říct, že máme problém. Kdo v minulých desetiletích sledoval třeba vyjádření českých vědců o klimatu, ví, o čem je řeč.

Molekulární epidemiolog a genetik Radim Šrám, který zemřel v úterý 29. listopadu ve věku 83 let, představoval výjimku. Neúnavně objížděl Česko a měřil kvalitu ovzduší – v Teplicích, na Ostravsku, v okolí dálničního přivaděče na pražském Spořilově. Ukázal, že například obyvatelé Ostravy-Radvanic, Poruby, Karviné nebo právě Spořilova dýchají vzduch, který způsobuje poškození genetického materiálu včetně DNA ve spermiích, vede k opožďování vývoje u dětí, zvyšuje dětskou úmrtnost a vyvolává řadu chorob od rakoviny přes cukrovku a vysoký krevní tlak až k ischemické chorobě srdeční. Neváhal třeba připínat městským strážníkům na uniformy detektory znečištění vzduchu nebo měřit jeho kvalitu v bytech v blízkosti rušných silnic.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Varoval, že situace je vážná nejen ve jmenovaných lokalitách, ale i třeba v celém Moravskoslezském kraji nebo Praze jako takové. Na stránkách Respektu upozorňoval, že nebezpečně vysokým koncentracím rakovinotvorného benzo(a)pyrenu, jenž poškozuje dědičnou informaci, je vystavena více než polovina obyvatel ČR, nebo že  u lidí s poškozením chromozomů, jejž znečištěné ovzduší vyvolává, se zvyšuje dvakrát až třikrát riziko, že onemocní právě rakovinou - a roste i třeba nebezpečí aterosklerózy.

Neúnavně také lidem připomínal, co jeho výsledky znamenají. Za neschopnost politiků a společnosti omezit automobilovou dopravu ve městech či více tlačit na těžký průmysl platíte nemocností svou i svých dětí a kratší délkou života – kratší o celé roky. Jako předseda Komise pro životní prostředí AV ČR organizoval kulaté stoly pro kolegy vědce i novináře a snažil se varování dostat k politikům. Jak připomíná Akademie věd ČR ve Šrámově nekrologu: „Smůla s našimi výsledky je v tom, že když zjistíme něco zajímavého, obvykle tím nikoho nepotěšíme,“ řekl, když mu akademie udělovala v srpnu 2019 nejvyšší akademickou medaili De scientia et humanitate optime meritis.

Ve středu 30. listopadu měl Radim Šrám v Praze pronést domluvenou přednášku. Ještě v úterý dopoledne s ním organizátoři komunikovali – říkal, že se necítí dobře, ale že se připojí alespoň online. Bohužel se tak už nedozvěděl, jaký je hlavní důvod jeho účasti – že mu byla udělena cena za celoživotní přínos k ochraně životního prostředí a že ji má převzít. Mělo to být překvapení.

Cenu mu organizátoři udělili in memoriam.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].