0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře24. 8. 20163 minuty

Miloše Zemana by měli důrazně upozornit, že nejedná jen sám za sebe

Český prezident si léčí uražené ego

Miloš Zeman není autoritářský vládce, protože mu to ústava této země nedovolí. Není samozřejmě ani monarchistickým vládcem, tu možnost vyloučil už dávno TGM. Prezident je ovšem dost vychytralý, aby si z ústavy vyďobal práva, která mu umožní prosazovat své osvícené – s největší pravděpodobností i alkoholem, podotýká pan Patizon – myšlenky a nápady, které mu zdánlivě dovolují chovat se, jako by měl neomezenou moc. Přitom si zřejmě léčí jen uražené ego.

Teď se opět v tuzemských médiích probírají jeho cesty na řecký Rhodos. Už jedenáct let tam v podstatě pravidelně navštěvuje sešlost pořádanou berlínským Světovým veřejným fórem. Slovo berlínský je ovšem jen krycí manévr, ve skutečnosti se vše děje v režii Kremlu a tamních tajných služeb, Putinova přítele Vladimira Jakunina, bývalého kágébáka a představitele agresívních moskevských jestřábů. Tu a tam se na tohle fórum kromě Miloše Zemana podaří sehnat nějaké slušné jméno. Nic to ale nemění na faktu, že na ostrově jde o výprodej ruské ideologie a o divadlo, které se hodí ruským vládcům.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Zeman tam jezdil jako soukromník, jezdí tam jako prezident. Provokuje všechny „liberální a humanistické trouby“ z Prahy, Brna nebo Třebíče. Jako prezident tím ovšem nutí tuzemskou policii a tajné služby chránit jeho rhodoské bezpečí v zájmu kremelských idejí. A tím je – coby bezpečnostní instituce Evropské unie a NATO - staví do docela schizofrenického světa. Uspokojen, že prosadil své, se ovšem musí kvůli špatnému svědomí opít (zřejmě, pan Patizon by to tak udělal), protože tím sdílí prostor s lidmi, kteří reprezentují to, co on považuje za největší nespravedlnost, kterou zažil, tedy okupaci Československa v roce 1968. To je jediný prostor, v němž na úkor svého ega hájí morálku.

Někdo by mu měl každopádně říct, že se opevnil na špatném místě. Že nejedná sám za sebe a že mu nepatří ani Hrad, ani další píď této země.

Podobných scének, jako je návštěva rhodského světa ruských tajných služeb, nám Zeman předvádí dost. Tu s čínskými politiky, tu s představiteli žumpy, jako je Martin Konvička, do toho si občas zapálí v anglickém hotelu, v němž se nesmí kouřit a stát za to zaplatí desítky tisíc korun, tu nesmyslně zkritizuje NATO. Jeho slova by neměla mít žádný reálný dopad. I jako vrchní šéf tuzemské armády je vlastně na ozdobu. Že ta slova nějaký dopad mají, je naše chyba.

Teď Miloše Zemana dostihlo prokletí svévolných vládců. Paranoia, která ho nutí opevnit se na pražském Hradu. Po všem, co napovídal o nebezpečí islamistického terorismu, z něj asi dostal skutečný strach. Prezident horních deseti milionů prosadil, navrhl či schválil – přesně nevíme -  policejní manévry, které nedovolí nikomu z těch deseti milionů ani dalším odjinud vkročit na hradní území bez policejní kontroly. Podle expertů i normálního uvažování to nemá bezpečnostní logiku. Takže se to dá vysvětlit jen tím, že prezident propadl děsu, že ho dostihnou následky jeho slov (čímž zároveň dál posiluje antislámské nálady).

Někdo by mu měl každopádně říct, že se opevnil na špatném místě. Že bezpečí hradního prostoru uhájí lépe experti, kteří prezidentovi řeknou, že nejedná sám za sebe; že mu nepatří ani Hrad, ani další píď této země. Že byl zvolen, aby sloužil - ne aby předváděl divadlo, jehož trapnost bohužel dopadá na každého z nás. I když si to dost lidí vlastně neuvědomuje.

Ivana Zemanová nacvičuje obranu
s granátometem, prosinec 2015
Ivana Zemanová nacvičuje obranu
s granátometem, prosinec 2015
Ivana Zemanová nacvičuje obranu s granátometem, prosinec 2015

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].