Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Kauza Hamáček a nejhorší možný scénář

Veřejnost nelze nechat tápat, celá věc nesmí skončit v rovině tvrzení proti tvrzení

Jan Hamáček  • Autor: Milan Jaroš
Jan Hamáček • Autor: Milan Jaroš

Jan Hamáček se chystá u soudu bránit proti tvrzení webu Seznam Zprávy, že chtěl s Ruskem vyjednat utajení kauzy Vrbětice výměnou za dodávky vakcíny Sputnik V a uspořádání konference Vladimira Putina s Joem Bidenem v Praze. Kauza je vážná a nejasná. Otázek spíše přibývá a hrozí, že vše půjde do ztracena. A to je nejhorší možný scénář.

Nejasný Švejdar

Článek Seznam zprávy se opírá o anonymní svědectví z jednání, kterých se měli účastnit dva šéfové tajných služeb, policejní prezident, nejvyšší státní zástupce, český velvyslanec v Rusku a ministr Hamáček. Šéf ČSSD kategoricky popřel, že by chtěl cokoli zobchodovat, podpořil ho velvyslanec, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman přijel na jednání později, a to se prý nic skandálního neřešilo.

Ředitel vojenského zpravodajství Jan Beroun na otázku Hospodářských novin „Máte informace o tom, že Hamáček či Babiš zvažovali informace o Vrběticích nezveřejnit? Podle úterního článku serveru Seznam Zprávy takové podezření existuje. Hamáček se prý chtěl s Ruskem dohodnout, že informace o kauze nezveřejní výměnou za vakcínu Sputnik V a uspořádání setkání amerického a ruského prezidenta. Mělo se to projednávat na schůzce, které jste se zúčastnil.“ odpověděl stroze: „Ne.“

Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl napsal Právu: „Ano, je pravda, že jsem se v uvedeném týdnu účastnil několika jednání za přítomnosti prvního místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka, což vzhledem k aktuálním událostem bylo naprosto přirozené. Ale o čem jsme spolu konkrétně jednali, rozhodně komentovat nebudu. V každém případě všechna jednání byla vedena v zájmu České republiky, a to jak z pohledu zahraniční politiky, tak i bezpečnosti státu.“

Drtivá většina účastníků schůzky tedy popřela, že by se dělo něco nepatřičného. S jednou výjimkou. Policejní prezident Jan Švejdar na Twitteru napsal poněkud nesrozumitelný příspěvek:

„Celá záležitost je natolik závažná, že ji odmítám hodnotit skrze pocity. Faktem je, že na jednání jsem byl, jakkoliv komentovat jeho obsah ale nebudu. Pohybujeme se v rovině činnosti zpravodajských služeb a také v rovině probíhajícího trestního řízení.

Přestože jsem se k věci vyjadřoval výhradně na jednáních v utajovaném režimu, čelím trestnímu oznámení pro vyzrazení utajované skutečnosti. Informace, které jsem se v této souvislosti dozvěděl, nejsem ochoten dále vůbec komentovat, tím méně jejich politické souvislosti.

Je jisté, že moje vyjádření bude součástí spisu. Více se k tomu vyjadřovat nebudu.“

Jeho slova lze vysvětlovat různě. Nejblíže ze všech vyjádření účastníků schůzky se podobají vyznění textu Seznam zprávy, ale dedukovat je nebezpečné. Potřebujeme přesně vědět, jak to je.

Redakci Seznam zprávy tvoří zkušení novináři a novinářky. Autoři reportáže i jejich šéfové vědí, že kdyby přišli se špatně podloženým textem takového významu, tak končí. Tvrdí, že mají důkazy a jasná svědectví.

My se ale musíme posunout dál. Tak významná kauza nemůže skončit v rovině tvrzení proti tvrzení. Hamáček má nyní výhodu, protože článek Seznamu zatím nikdo veřejně nepodpořil (ale ještě se tak může stát) a žaloba na Seznam zprávy působí, že si je ministr jistý. Nicméně nepochybně ví, že případný soud by trval měsíce a roky, a za tu dobu se vyznění kauzy oslabí.

Je třeba využít všechny možné cesty, jak případ ozřejmit. Možná budeme vědět víc po jednání sněmovny, kde mají aktéři schůzky vystoupit. Seznam Zprávy uvedl, že jejich zdroj je na podobné platformě připraven vystoupit. Pokud budou i poté nejasnosti, měla by se minimálně zřídit vyšetřovací komise.

Na závěr ale ještě dodejme, že Jan Hamáček vystupuje kolem své cesty do Ruska mimořádně nedůvěryhodně. Jeho vyprávění o zastírací misi působí jako detektivka, která má špatnou zápletku. Jestli teď chce po novinářích zdroje, které potvrdí publikované informace, měl by přijít s něčím, co potvrdí jeho vyprávění. I bez článku Seznam Zprávy by totiž byla ministrova ruská mise skandální.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].