Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Jaký by byl Babiš prezident? Turbozeman s nevyřízenými účty

Je zjevné, že vláda se má na co těšit 

Andrej Babiš oznamuje kandidaturu na prezidenta • Autor: Milan Bureš
Andrej Babiš oznamuje kandidaturu na prezidenta • Autor: Milan Bureš

„Měli byste mě volit, protože jinak nezjistíte, jaký bych byl prezident,“ řekl Andrej Babiš moderátorům a tím i všem divákům do kamery v rozhovoru pro podcast Insider. Tahle sázka na zvědavost by se však nemusela vyplatit hlavně těm, kdo věří, že Česko má v nesmírně složitých časech zažít alespoň trochu vládní stability.

Při jednom z mála rozhovorů, který poskytl někomu jinému než svým nebo vyloženě spřáteleným médiím, toho jinak Babiš opět moc neřekl. Neuměl udržet souvislejší myšlenku a bez skrupulí lhal. Ovšem to, co řekl, stálo za to, byť bylo třeba „číst“ mezi řádky.

Hlavně vláda - a nejen ta Fialova, ale i ty budoucí včetně dalšího kabinetu ANO - by se měla modlit, aby Babiš nevyhrál. Je celkem zjevné, že hyperaktivní sólista s nevyřízenými účty by se stal jakýmsi Turbozemanem, který využije všechny možnosti, aby zasáhl do chodu státu. Má vlastní agendu (viz „kamarád Orbán“) a hlavně vlastní obrovské byznysové zájmy. Jeho nevyřízené účty se netýkají jen téhle koalice, ale třeba i justice. Má pocit, že všemu rozumí - domácí i zahraniční politice, protože přece dělal premiéra…

Už mnohokrát předvedl, že nectí nepsaná nebo jen volně formulovaná pravidla, přitom pozice prezidenta jich je plná. Ústava je ve formulacích stručná a každodenní výkon funkce vlastně nic neomezuje: žádní koaliční partneři, žádné vleklé procedury parlamentu. Babiš by mohl chodit na vládu a chovat se tak, jak se chová v těch rozhovorech - mlít páté přes deváté.

V rozhovoru na Insideru prohlásil, že by chodil „na Václavák“, protože lidi se podle něj cítí opuštěni. Proč tam nechodí teď, nezmínil, ale zjevně na něj ti lidé nejsou zvědaví. Prezidentská aura by mu možná dodala na atraktivitě i v očích putinovských antivaxerů.

Miloš Zeman je strašný prezident, ale v posledním roce jsme si zvykli, že vlastně neexistuje. S Babišem by na Hrad přišel jedinec na steroidech s vlastní politikou a potřebou dějinám a světu dokázat, jaký byl kabrňák.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].