Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Velký člověk odchází

Díky, Karle Schwarzenbergu

Zemřel muž, který se zasloužil o svobodu a demokracii

Karel Schwarzenberg • Autor: Matěj Stránský
Karel Schwarzenberg • Autor: Matěj Stránský

Přibližně před dvaceti lety probíhala ve Varšavě velká konference o střední Evropě. Sál byl plný osobností ze všech možných zemí i mimo náš region. Když nečekaně přišel Karel Schwarzenberg, tehdy ještě nebyl v vrcholné politice, mezi lidmi to zašumělo a za chvíli se k němu téměř všichni hrnuli. S většinou z nich se srdečně zdravil a oslovoval je jmény. Znali ho především z předrevolučního působení v čele Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva či úřadování po boku prezidenta Václava Havla v letech 1990 - 1992.

Takovou odezvu čeští politici či intelektuálové na mezinárodním fóru často nevyvolávají. O to větší význam ony výjimky pro stát mají, svými kontakty pomáhají zesilovat český hlas. Karel Schwarzenberg zemřel, odešla jedna z největších osobností porevolučního Česka.

Služba

Výčet funkcí je impozantní - prezidentský kancléř, senátor, poslanec, ministr zahraničí - ale stejně nedokáže přesně vystihnout, čím byl Karel Schwarzenberg pro českou společnost. Podporoval český disent před rokem 1989, financoval řadu aktivit občanské společnosti, dělal ale i takové „drobnosti”, jako že některým českým členům delegace za britskou královnou v roce 1990 koupil obleky, protože je neměli.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].