Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Státní zastupitelství a brněnské kauzy

Další průtrž Pavla Blažka

Protlačí ministr spravedlnosti na post vrchního žalobce v Olomouci svého favorita?

Ministr Blažek na akci Milionu chvilek • Autor: Milan Jaroš
Ministr Blažek na akci Milionu chvilek • Autor: Milan Jaroš

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek má již delší dobu favorita na obsazení postu vrchního žalobce v Olomouci. Je jím bývalý státní zástupce Radim Dragoun, donedávna šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů. Část koaličních politiků, jako je šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, někteří Piráti nebo lidovci vůči němu naopak projevila výhrady: vadilo jim, že se na důležité místo v bezpečnostních sborech dostal v éře Andreje Babiše poté, co předseda ANO odstranil jeho předchůdce. Kontroverzního policistu Michala Murína, ale také muže, jenž mu nebyl po vůli.

K námitkám vůči Dragounovi patří i jeho rychlostudium na plzeňských právech (absolvoval je za tři roky, když mu bylo započítáno předchozí studium na Policejní akademii) nebo fakt, že se v rozhovoru pro média zastal ještě před ukončením vyšetřování policistů, kteří na demonstraci proti Babišovi zaklekli čtrnáctiletého chlapce a dali mu pouta. 

To vše zřejmě vedlo k tomu, že ho šéfžalobce Igor Stříž nenavrhnul ministru Blažkovi ke jmenování přímo, jak to dosud bylo obvyklé, ale vznikla speciální výběrová komise - s vysvětlením, že výběr  bude transparentní. Ale jak už napsal Martin Fendrych z Aktuálně.cz, mohlo jít spíš o fintu a protlačení Dragouna, ať byl iniciátorem kdokoli. 

Komise složená většinově ze státních zástupců a jednoho člověka z ministerstva, která Dragouna vybrala, působí na první pohled nezávisle - a ti, kterým Dragoun vadil, nyní můžou mnohem hůře zpochybňovat jeho jméno, neboť ministr Blažek se rozhodnutím komise může zastřešit. Radim Dragoun má důležitý post na dosah ruky a záleží už jen na Blažkovi, zda ho finálně odklepne; vyjádřit by se měl v průběhu tohoto týdne. 

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].