0:00
0:00
7. 5. 20133 minuty

Zeman proti ústavě

Chce prezident zavést většinový systém? Pak musí parlament schválit změnu ústavy

Prezident Miloš Zeman v úterý ve sněmovně přednesl takové malé vládní prohlášení. Což je konzistentní přístup, protože se jako lídr politické scény vskutku vnímá. V dlouhém projevu nastínil řadu návrhů, které se dají rozporovat, ale není to třeba, protože nemají větší význam. Pozornost by nicméně vždy měly budit ty plány, které míří na podstatu zdejšího politického systému. A i tentokrát jeden takový zazněl - jde o změnu volebních pravidel.

Sociální vědci už mnohokrát dokázali, že hrou s volebním systémem můžete změnit politickou realitu na mnoho let dopředu. I proto se v minulosti svedlo několik bitev o podobu zdejších voleb. Miloš Zeman nyní oprášil návrh, který prosazoval kdysi společně s Václavem Klausem - tedy že by nemělo být 14, ale 35 volebních obvodů.

↓ INZERCE

Ústavní soud už jim to jednou zamítl. V ústavě totiž stojí, že se v Česku volí podle poměrného, nikoli většinového systému. „Rozhodl-li se ústavodárce, pokud jde o volby do Poslanecké sněmovny, pro uplatnění poměrného zastoupení, potom je i při respektování integračních stimulů a důrazu kladeném na funkčnost demokratického politického systému třeba současně sledovat nezbytnost reflektování vůle co možná nejvyššího počtu voličů,“ konstatovali před 13 lety ústavní soudci.

Zeman ovšem v úterý prohlásil, že soud jeho tehdejší návrh zamítl proto, že byla špatně zvolena metoda pro přepočítávání hlasů na mandáty. „Pro ty, kdo o tom nejsou přesně informováni, bych chtěl dodat, že tento návrh byl zamítnut proto, že synergicky spojoval zvýšení počtu volebních krajů s tzv. upraveným D`Hondtovým volebním dělitelem. V případě, kdyby došlo k nahrazení tohoto upraveného dělitele normálním D`Hondtem, nemohu vyloučit, že by ústavní zákon (tady se zřejmě Zeman přeřekl a myslel soud, pozn. ET) nyní takovou změnu přijal.“

Jednou ze stěžejních rolí prezidenta je, že hájí ústavu své země. Je proto smutné, že tak brzy vystupuje proti ní. 

Nepřesně je ale informován Miloš Zeman. Ano, kombinace dělitele a většího počtu volebních krajů ještě více umocnila změnu poměrného na většinový systém, ale i sám počet obvodů je klíčový. A konstatoval to Ústavní soud.

Určujícím momentem v systému poměrného zastoupení je totiž velikost volebních obvodů. Takže jako na jedné straně, čím větší je obvod, tím více se volební výsledek přibližuje principu proporcionality, na straně druhé, čím menší je volební obvod, tím výrazněji se uvedený výsledek tomuto principu již vzdaluje,“ stojí v nálezu Ústavního soudu, který si může každý, tedy i prezident (když už nemá rád ten amatérismus) najít na internetu.

Z tohoto důvodu nezbývá než doufat, že by i nynější Ústavní soud ctil nález svých předchůdců a takový návrh zrušil. A doufejme také, že prezidentova slova „nemohu vyloučit“ nenaznačují, že už o tom se soudci mluvil. To by zásadním způsobem zpochybňovalo nezávislost Ústavního soudu.

Jednou ze stěžejních rolí prezidenta je, že hájí ústavu své země. Je proto smutné, že tak brzy vystupuje proti ní. Pokud chce Miloš Zeman zavést většinový systém, je to možné - byť to do zdejší politické tradice nepatří. Pak ale musí parlament schválit změnu ústavy. Cokoli jiného je snaha podvést ústavní pravidla této země.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].