0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře7. 1. 20152 minuty

Útok na otevřenou společnost

Vražda francouzských novinářů bude nepochybně historickým předělem v boji s terorismem

Brutální útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo je brutálním útokem na evropskou otevřenost. Tedy i na nás všechny. Vražda francouzských novinářů bude nepochybně historickým předělem v boji s terorismem, kterému západní svět čelí. Cílem útočníků nebylo „jen“ potrestat novináře, kteří si dělali legraci mimo jiné i z muslimů.

Cílem je také zasít strach, pochybnosti a nenávist. V minulosti se už několikrát podařilo prokázat, že teroristé počítají s tím, že se část veřejnosti obrátí i proti mírumilovným muslimům - což zafunguje jako náborová akce do řad ISIS a jemu podobným organizacím. Zatím ještě není jasné, kdo vlastně útočil, ale nenávistné výroky na adresu muslimů už se na internetu objevují. 

Reklama

Naší reakcí nesmí být snaha omezit západní otevřenost, liberalismus, smysl pro humor nebo obrátit nenávist proti lidem, kteří s útokem nemají nic společného. Tak bychom se stali spolupracovníky teroristů, protože bychom naplnili jejich cíle. Jediné možné řešení je nezměnit náš styl života a nekompromisně stíhat a trestat ty, kterým se podíl na teroru prokáže.

Našim francouzským kolegům a jejich rodinám vyjadřujeme upřímnou soustrast.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].