Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře, Politika

Švejnar nechce být prezidentem

Ekonom Jan Švejnar • Autor: HN, Martin Svozílek
Ekonom Jan Švejnar • Autor: HN, Martin Svozílek

Čím víc se přibližovala volba prezidenta, tím bylo jasnější, že Jan Švejnar nebude kandidovat. Jen těžko by naskočil do již probíhající kampaně a nezdálo se, že o post nějak výrazně stojí. Nyní to ohlásil oficiálně a dosavadní nejsilnější kandidáti si mohou oddychnout. Švejnar byl totiž na předních příčkách popularity, aniž by vůbec kandidaturu ohlásil.

Jana Švejnara je škoda, protože by to byl zajímavý kandidát. Nikdy nevstoupil do KSČ, v zahraničí si získal jako ekonom velký kredit, je to distingovaný muž, který měl potenciál společnost spojovat a nikoli rozdělovat. Každého takového kandidáta je škoda, ať už je zleva či zprava. Na druhou stranu, dlouhé Švejnarovo váhání ukázalo, že se nakonec rozhodl správně.

Teď bude zajímavé sledovat, komu jeho rozhodnutí pomůže. Nepochybně mohou slavit zejména Miloš Zeman a Jan Fischer, kteří jsou na prvních místech předvolebních průzkumů. Část hlasů, které by šly Švejnarovi, se navíc zřejmě přelije ve prospěch Fischera. Ještě více ale z nich může profitovat Karel Schwarzenberg, protože na rozdíl od Fischera nikdy nebyl v KSČ. A část voličů dávala Švejnarovi přednost před Fischerem právě kvůli jeho čisté minulosti.

Voliči se mohou přidat i ke kandidátovi ČSSD Jiřímu Dienstbierovi, ale v jeho zatím marné snaze se posunout na preferenčním žebříku výš mu to zřejmě moc nepomůže.

O prezidentský úřad se hlásí stále více lidí, což může výsledek voleb ovlivnit (tedy pokud seženou 50 tisíc podpisů, aby se vůbec mohli voleb účastnit). Přibývají totiž kandidáti, kteří s velkou pravděpodobností nesvedou boj o vítězství, ale přitom oslabí ty, kteří by vyhrát mohli.

Jen namátkou, Karla Schwarzenberga bude obírat o hlasy Vladimír Dlouhý či Vladimír Franz. Všichni tři pak odloupnou nějaké hlasy Janu Fischerovi. Jiřího Dienstbiera zase může oslabit Táňa Fischerová a nepochybně Miloš Zeman. Zemanovi svede některé hlasy Jana Bobošíková a pokud s někým přijdou, ještě komunisté (nebylo by ale překvapivé, kdyby podpořili Zemana), tak i oni.

Uvidíme, kdo se pak překulí do druhého kola prezidentské volby. Hlasování nakonec zřejmě rozhodne negativní volba. Už dnes jsou sociální sítě plné vyhlášení, že když se do druhého kola dostanou Jan Fischer a Miloš Zeman, půjdou lidé ve smutečním volit Fischera. Ani to mu ale nemusí stačit. Sociální sítě navštěvují spíše mladší generace, kdežto Zeman oslovuje více ty starší. Prezidentské volby tak mohou skončit překvapením. Ale do hlasování se ještě stane řada událostí a vše může být jinak.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].