Jana Nagyová
Jana Nagyová • Autor: HN, Libor Fojtik

Jana Nagyová
Jana Nagyová • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
I když si vláda Petra Nečase dala jako jedno ze tří přívlastků, které ji mají charakterizovat slovo „protikorupční“, nějaké velké vyšetřování korupce premiér nikdy neměl v plánu. Jeho prioritou byly reformy a stabilizace veřejných financí, ne zatýkání v nejvyšších mocenských patrech. Jenže právě k tomu teď došlo, když během rozsáhlé policejní razie protimafiánského útvaru uvízlo v síti i premiérovo „srdce“, šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová.

Měli bychom za to být premiérovi vlastně vděční. Jako první předseda vlády tu totiž umožnil skutečné vyšetřování korupce a pletich - což ho možná teď smete. Ne snad promyšlenou reformou nebo kdovíjakým osobním tlakem, ale zkrátka prostým faktem, že on i jeho bezpečnostní ministři přestali policii a státnímu zastupitelství mluvit do práce.


Díky tomu se detektivové i žalobci emancipovali a začali zjišťovat, že můžou rozplétat i ty skutečně výbušné případy, aniž se musí bát jako například politické šikany (jako za časů vlády Jiřího Paroubka) či rozmetání svých úřadů (jako za Mirka Topolánka a Ivana Langera).

A tak začali pracovat, měli první větší úspěchy, což je posilovalo a nabíjelo. Šlo o nákazu, která se roznesla na více lidí - a výsledkem je nynější bezprecedentní vlna zatýkání v okolí premiéra.

Nevíme, zda si Nečas i po něm udrží přezdívku pan Čistý. Zcela jasné ale je, že přívlastek „protikorupční“ si jeho vláda zaslouží.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2145

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte