0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře30. 7. 20122 minuty

Nová éra s Bradáčovou

Stačí jmenování ústecké žalobkyně, aby došlo k rozhýbání zamrzlých korupčních případů?

Jmenování Lenky Bradáčové do čela Vrchního zastupitelství v Praze (VSZ), které zodpovídá za vyšetřování nejzávažnějších korupčních případů, otevírá šanci dotáhnout roky nedotáhnuté kauzy. Ať už jde o korupci při pořízení supersoniců Gripen přes tunel v IPB až po armádní zakázky, jako jsou letadla CASA. Samotné pracovní nasazení žalobkyně a její nezávislost, kterou prokázala při zatčení exhejtmana Davida Ratha s úplatkem v podpaží, ale k úspěchu nebude stačit.

Aby Bradáčová nepředstavovala jen formální výměnu, bude muset spustit řadu nepopulárních kroků, kterými si proti sobě postaví část úřadu. Problém VSZ totiž je, že na něm pracuje příliš mnoho návladních, kteří podávají příliš malé výkony. Jak upozornil kolega Tomáš Němeček v LN, někteří z nich strávili za poslední rok u soudu dvacet dní, což je hluboko pod všeobecným průměrem. Pasivita žalobců přitom nesouvisí jen s předchozím vedením, které je nutilo různě ohýbat případy, a oni, aby se tomuto tlaku vyhnuli, raději nic moc nedělali.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Část vrchních zástupců je zároveň hodně pasivních, aniž by to ale nějak souviselo se snahou tlakům se nepodvolit. Právě ty teď musí nová vrchní návladní co nejvíc rozhýbat, a když k tomu nebudou ochotní, pak se s nimi rychle rozejít. Bradáčová přitom bude v tomhle směru muset projevit odvahu, protože je to v přímém rozporu s tím, co po ní požaduje ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Ten ji totiž jmenoval s tím, aby do úřadu přinesla „klid a mír“, což by ale jen prodloužilo pokračování dlouhodobé paralýzy. Aby vrchní zastupitelství skutečně fungovalo, potřebuje tedy pravý opak: razantní ruku.

Faktem je, že od teď si Bradáčové ani její nadřízený šéf-žalobce Pavel Zeman už nemůžou stěžovat, že jim někdo překáží ve vyšetřování korupce. Bradáčová je dnes v podstatě neodvolatelná žalobkyně a má volné pole určit si, jakým způsobem a s jakým nasazením se tu bude dál korupce vyšetřovat. Dneškem tedy v tomhle směru začíná nová éra a záleží hodně na ní, nakolik se bude lišit od té dosavadní, pro níž se vžil kvůli nevyšetřování případů přívlastek „zametačská“.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].