Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Dopis Babišovi a jeho reakce

Nedělám to často, respektive jsem to neudělal ještě nikdy. Napsal jsem dopis politikovi...

Andrej Babiš, předseda ANO • Autor: Milan Jaroš
Andrej Babiš, předseda ANO • Autor: Milan Jaroš

K napsání Andreji Babišovi mě vyprovokovalo jeho vystoupení na tiskové konferenci, kde nevybíravě zaútočil na sponzora internetového projektu Echo24.cz Jana Klenora. Před chvílí mi ministr zatelefonoval svou reakci.

Případ je obecně známý, takže ho nebudu rekapitulovat. K projektu Echo24.cz mě nic nepoutá, s jeho redaktory se shodnu jen výjimečně. Tady ale jde o univerzální problém, který se týká svobody médií. Proto jsem do dopisu napsal toto:

Vážený pane ministře,vyslechl jsem si Vaši reakci na rozhovor paní ministryně Válkové pro Echo24.cz a cítím jako svou povinnost reagovat na Vaše vyjádření na adresu pana Jana Klenora. Tu povinnost cítím i přesto, že pana Klenora vůbec neznám a k Echo24.cz chovám stejnou náklonnost jako k jakékoli další konkurenci. Jako podnikatel asi víte, co tím myslím. Váš výrok v sobě ale skrývá velké společenské riziko, a proto se nedá jen tak přejít.

Vaše slova jsou pobuřující a nepřijatelná, protože se nedají vysvětlovat jinak než jako pokus o zastrašování kritického média a jeho investory. Přibližně před rokem jsme se spolu setkali a povídali si o Vašich plánech. Tehdy jsem Vám řekl, že si neumím představit, jak skloubit podnikatelské a politické zájmy. Jsme o kus dál a debata přestala být teoretická.Jste politik, dokonce jeden z nejvlivnějších politiků v zemi. Zároveň jste ale jeden z nejvlivnějších podnikatelů a nedlouho i jeden z nejvlivnějších majitelů médií. To je kombinace, ze které by se zamotala hlava i Pánu Bohu. Není tedy divu, že se zamotala i Vám. To je jediná polehčující okolnost, kterou si umím představit.Jak jsem již napsal, Váš výrok je nepřijatelný, ale ještě nepřijatelnější je, že záhy nepřišla omluva, že jste to řekl v návalu emocí a nemyslel jste to tak. Omluva se v této zemi velmi podceňuje a je to velká škoda, protože dokazuje velkého ducha těch, kteří ji umějí vyslovit.Pro každou společnost jsou nezávislá média nezbytná. Bez nich neexistuje demokracie. Když jste kupoval vydavatelství MAFRA, nepochybuji, že jste si tento jejich význam uvědomoval. Pokud ano, musíte už nyní vědět, že jste vyřkl nepřijatelná slova. Pokud ne, jen potvrdíte, že se toto uznávané vydavatelství dostalo tam, kam nemělo.Čeští politici a podnikatelé mnohdy zapomínají, že dnes není navždy. I Vy jednou sestoupíte z vrcholných politických pozic a věřte mi, že pokud v té době ještě budete vlastníkem médií, zažijete kvůli nim nehezké politické útoky. A až přijdou, budete vděčný za každý hlas, který se Vašich titulů zastane. Berte proto tento dopis jako svým způsobem obranu Vašeho zájmu. Měl byste se veřejně omluvit.S pozdravem,Erik TaberyŠéfredaktor týdeníku Respekt

Dnes ve 20:45 mi volal ministr Andrej Babiš. Nejdříve zopakoval své spory s Balšínkem a jeho týmem. Řekl jsem mu, že o to nejde, že by měl uznat, že řekl něco, co neměl. „Řekl jsem blbost, nechal jsem se vytočit a řekl, co jsem neměl. Byla to chyba,“ řekl nakonec Babiš.

Myslím si, že by něco takového mělo zaznít na stejné půdě, kde padla jeho původní vyjádření, ale není moje role něco doporučovat. Uvidíme, co bude dál, ale už mnoho let se mi nestalo, aby politik takto rychle reagoval a snažil se korektně vysvětlit, o co mu šlo.

Dodatečně doplňuji: Čtenáři se mě ptají, jestli tomu uznání chyby věřím. K tomu mohu říct jediné, o upřímnosti přiznání rozhoduje budoucnost, tedy další chování dotyčného, a ne názor novináře.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].