0:00
0:00
Informační servis21. 6. 20235 minut

Istanbulská úmluva míří po schválení vládou do parlamentu

Cesta dokumentu skrze obě komory nemusí být jednoduchá, prezident už naopak avizoval podpis

Jakou kapitolu o mně napíšou v učebnicích historie? (Petr Fiala)
Autor: ČTK / Šulová Kateřina
Geoffrey Hinton

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu

↓ INZERCE

Dvanáct let od okamžiku, kdy byl dokument dokončen, prošla tzv. Istanbulská úmluva českou vládou a míří do parlamentu. Pokračuje tak proces ratifikace, který je potřeba k tomu, aby Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, jak zní plný název dokumentu, začala platit.

Česko je jednou ze šesti zemí EU, které schvalovací proces dosud nedokončily a byly za to v uplynulých měsících kritizovány evropskými institucemi. Úmluvu přitom podepsalo v roce 2016. Aby začala platit, musí ji nyní ratifikovat sněmovna a Senát a podepsat prezident. Členské státy na začátku června odhlasovaly, že se sedmadvacítka k úmluvě připojí. Kabinet předem oznámil, že se ČR při hlasování zdrží.

"Vláda úmluvu schválila. Byla na tom politická dohoda. Nyní jde do parlamentu pro ratifikaci," řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Jak ministři z jednotlivých stran hlasovali, nechtěl přiblížit. Zatímco Petr Pavel už avizoval, že úmluvu podepíše, v parlamentu to bude složitější. Kabinetem sice úmluva prošla na základě politické dohody koaličních stran a vláda úmluvu doporučila k ratifikaci, ale v Poslanecké sněmovně i Senátu je řada odpůrců smlouvy i mezi vládními politiky. Už vládnímu ano ostatně předcházela cesta plná odkladů a váhání a lze předpokládat, že něco podobného čeká úmluvu v parlamentu.

Měnící se společenské klima už sice neumožňuje dokument přímo shodit ze stolu, ale v parlamentním provozu lze projednání smlouvy zkrátka odkládat, případně uložit k ledu. S úmluvou, která má zlepšit prevenci domácího a sexuálního násilí, přinést účinnější osvětu i praktickou pomoc obětem, každopádně do sněmovny míří další vysoce polarizující téma, při němž se názorové proudy nutně nedělí podle politických klubů, ale často jdou skrze jednotlivé strany.

Úmluva totiž v Česku vyvolávala a vyvolává silné emoce. Důrazně ji odmítali konzervativci či sedm křesťanských církví. Podle zastánců naopak pomůže zlepšit pomoc obětem a představuje i symbol, že násilí je v Česku nepřijatelné. Minulé kabinety projednání odsouvaly, o odklad žádali i někteří nynější ministři. Pětikoaliční vláda má v programovém prohlášení, že zajistí lepší ochranu obětem sexuálního a domácího násilí.

Na rozdíl od stejnopohlavních manželství, kde nejnovější výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění z letošního května ukazuje dvoutřetinovou podporu občanů, je tak u Istanbulské úmluvy věc složitější. Jak vyplynulo třeba z šetření CVVM v roce 2021, většina dotázaných nemá názor na otázku, jestli by měl parlament úmluvu schválit, nebo spíš ne. Jak ovšem z výzkumů zároveň vyplývá, nedostatek jasného názoru souvisí s malou představou, co úmluva – která se stala jedním ze symbolů válek - reálně řeší. Když pak výzkumníci zkoumali odpovědi lidí, kteří už vědí, co je cílem dokumentu, podpora vystřelila k devadesáti procentům, přičemž pevně přesvědčeny o přijetí byly více než dvě třetiny z nich.  Silvie Lauder


Začalo astronomické léto. Meteorologové rozšířili výstrahu ohledně veder a následných bouřek, které mohou místy přinést až dvoucentimetrové kroupy. „Někteří lidé si myslí, že je to hollywoodský film a čekají okamžité výsledky. Ale tak to není,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro BBC, kde mimo jiné uznal, že postup jeho vojáků je pomalejší, než by bylo žádoucí. Velvyslanci zemí Evropské unie se po šesti týdnech příprav shodli na jedenáctém balíku sankcí proti Rusku. Akademici z iniciativy Hodina pravdy oznámili, že na fakultách začali zakládat stávkové výbory a že v říjnu půjdou do stávky kvůli nedostatečnému financování vysokých škol. Bankovní rada ČNB podle očekávání opět ponechala úrokové sazby beze změny. Ministr práce Marian Jurečka vzal zpět dřívější slib, že se od ledna otevře zdejší systém sociálních dávek Ukrajinkám a Ukrajincům s válečným vízem; dál budou dostávat jen základní, speciálně navržené uprchlické dávky, a to kvůli nedostatku peněz a přetížení úřadů. Vláda schválila novelu Ústavy tak, aby povinnost státu dbát o ochranu přírody byla explicitně rozšířena o ochranu vodních zdrojů. Recese v Německu bude letos o něco hlubší, než se dosud čekalo; ekonomika ztratí podle vlivného institutu Ifo 0,4 procenta, protože domácnosti – stejně jako v Česku – kvůli vysoké inflaci a ztrátě kupní síly šetří. Do finálního jednání prošlo vrácení spotřební daně z nafty zpět na předválečnou úroveň, což může znamenat už v průběhu prázdnin zdražení o korunu padesát. Šéf polské strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński se vrací do vlády jako vicepremiér. Joe Biden v Bílém domě přijme indického premiéra Naréndru Módího a deník New York Times mu při té příležitosti připomněl, že ústředním tématem jeho prezidentství měl být „boj demokracie s autokracií“. Vedení Volkswagenu má do večera zveřejnit vizi ohledně avizovaného přeskupení úkolů pro jednotlivé koncernové značky, které by podle některých dřívějších zpráv mohlo vést k útlumu vývoje elektromobilů ve Škodě Auto. Na stanici Disney+ startuje dlouho očekávaný marvelovský seriál Tajná invaze. Dál trvá hledání ponorky s turisty, kteří se vydali k vraku Titaniku. Kurz bitcoinu od úterý povyskočil o deset procent a blíží se znovu k hranici 30 tisíc dolarů. Noční vysílání rádia Expres FM bude naživo moderovat syntetický hlas ovládaný umělou inteligencí


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].