Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

O čem byste měli vědět víc

Evropská unie odložila schválení zákazu spalovacích motorů

Souhrn: Běloruský disident a laureát Nobelovy ceny za mír Ales Bjaljacki byl odsouzen k deseti letům vězení

Aktivisté u lipského soudu; ilustrační foto • Autor: AP Photo/Jens Meyer
Aktivisté u lipského soudu; ilustrační foto • Autor: AP Photo/Jens Meyer
Geoffrey Hinton
Geoffrey Hinton

Konec aut se spalovacím motorem, dosud považovaný v EU za hotovou věc, se na poslední chvíli nečekaně zadrhává. Přísnější emisní normy měla příští úterý na programu Rada ministrů EU. Souhlas byl považován za formalitu, protože členské státy už normu odkývaly loni v listopadu za českého předsednictví. Stvrdil ji i Evropský parlament, kde má zelená agenda tradičně silné zastání.

Švédsko coby předsednická země však v pátek oznámilo, že automobilová legislativa se z programu Rady pro příští týden stahuje. Na odkladu se předtím dohodl Výbor stálých zástupců EU, takzvaný Coreper, což je sbor diplomatů, kteří agendu pro ministry předjednávají. Pokud program pozmění, signalizují tím existenci větších rozporů, než jsou schopni sami vyřešit. Švédský mluvčí tohoto orgánu na Twitteru uvedl, že příslušná legislativa se posouvá „na pozdější zasedání Rady“ a že Coreper se k této otázce „včas vrátí“.

Zpravodajský server Politico dává odklad do souvislosti hlavně s novými námitkami z Berlína. Německý ministr dopravy Volker Wissing, člen liberální FDP, tento týden varoval, že jeho země podporu stáhne, pokud Evropská komise nepředloží plán pro rozvoj syntetických paliv, tedy bezemisních náhražek benzínu a nafty. FDP – strana zakládající si na vnímavém postoji vůči potřebám domácí ekonomiky a průmyslu – chce touto cestou dostat do emisní legislativy zadní vrátka, aby konvenční motory měly být čím poháněny i v budoucnu a mohly díky tomu zůstat v prodeji. „Naším cílem je umožnit registrace nových automobilů se spalovacími motory i po roce 2035," uvedl k tomu ve čtvrtek německý ministr financí a lídr FDP Christian Lindner (jezdící – jak rovněž podotýká Politico – ve voze Porsche).

Dosavadní plán spočíval v tom, že nová auta prodávaná v EU po roce 2035 budou muset mít nulové emise skleníkových plynů, což se chápalo jako konec vozů se spalovacími motory. Výjimky měly být jen dvě, a to pro syntetická paliva (aniž bylo loni na podzim bylo přesně rozvedeno, jaká bude v praxi jejich role) a pro malosériovou výrobu sportovních vozů. 

Své výhrady na poslední chvíli daly najevo ještě další země, konkrétně Itálie, Polsko a Bulharsko. Český ministr dopravy Martin Kupka shodou okolností jel v pátek na jednání za svým protějškem Wissingem do Berlína a automobilové emisní normy zmiňoval jako jedno z témat, o kterých se chce bavit (vedle debat o možném posilování železničního spojení).  Po jednání pak podle ČTK řekl, že Česká republika nepodpoří v Evropské unii zákaz prodeje nových osobních vozů se spalovacími motory, pokud nebude možné využívat syntetická paliva. 

Do Berlína jede v neděli kvůli autům také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Jiří Nádoba


Loňský laureát Nobelovy ceny za mír běloruský disident Ales Bjaljacki byl odsouzen k deseti letům vězení. Letecká společnost Lufthansa za minulý rok zdvojnásobila množství pasažérů, které přepravila, a zdvojnásobila i svůj zisk. Po vyznamenání od rakouského prezidenta dostal nyní Miloš Zeman nejvyšší státní vyznamenání i od maďarské prezidentky. Český statistický úřad zpřesnil, že v posledním čtvrtletí loňského roku klesla česká ekonomika nikoli o 0,3 procenta, ale o 0,4 procenta. Česko je v technické recesi. Americký prezident Joe Biden se setká s německým kancléřem Olafem Scholzem. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek požadoval jména soudců, kteří rozhodují v brněnské bytové kauze, jež se týká jak Blažka, tak dalších členů ODS. Soud v Jižní Karolíně odsoudil právníka a hlavu vlivné regionální rodiny Alexe Murdougha za vraždu vlastní ženy a syna, kterou chtěl zakrýt odhalení finančních podvodů a svoji závislost. Britští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že tamní tajné služby měly informace, na základě kterých možná mohly zabránit bombovému útoku na koncertě zpěvačky Ariany Grande v roce 2017. Vodní kanál Rideau v Ottawě letos poprvé po půl století dostatečně nepromrzl a úřady ho definitivně zavřely pro zbytek sezony. Nemohl se na něm uskutečnit ani tradiční triatlon, během kterého závodníci nejdřív bruslí na kanálu, pak běžkují a nakonec běží. Bezpečnostní ředitelkou prezidentské kanceláře se stane Mlada Princová, která dříve působila například jako náměstkyně Úřadu pro zahraniční styky a informace. Už i Češi si mohou za 175 korun měsíčně (na webu, v telefonu za 249 korun) zaplatit ověřenou verzi účtu na Twitteru.


Newslettery a nový informační servis si můžete objednat k odběru na adrese https://www.respekt.cz/newslettery

Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].