0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Informační servis8. 9. 20232 minuty

ANO a SPD zablokovaly projednávání zákonů kvůli výroku o Babišovi

Konsolidační balíček prošel druhým čtením, poslanci navrhli přes 80 úprav

Andrej Babiš ve sněmovně; ilustrační foto • Autor: ČTK

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Poslanci se po parlamentních prázdninách vrátili do známých kulis. Několikahodinové projevy opozičních poslanců včetně předsedy ANO Andreje Babiše, který se na sociálních sítích chlubil výkonem šesti hodin a sedmi minut. V pátek pak opoziční poslanci úspěšně přerušili jednání sněmovny až do úterý. Dolní komora totiž celý týden schvalovala druhé čtení úsporného balíčku a nyní se měla věnovat například možnosti podávat žádosti o důchod online.

Druhá zmíněná událost nastala poté, co místopředseda dolní komory Jan Bartošek (KDU-ČSL) v Interview ČT24 prohlásil, že „Andrej Babiš je pro Českou republiku bezpečnostní riziko“. O tom se pak v dolní komoře v pátek dopoledne strhla debata. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová označila výrok jako „totálně za hranou“. „Ještě si zatleskejte KDU-ČSL, vy věřící, kteří se chodíte vždycky pomodlit, a pak máte pocit, že si můžete dovolit všechno,“ dodala směrem ke svým lidoveckým kolegům, zatímco Bartošek označil vystoupení předsedkyně největšího sněmovního klubu za „více než úsměvné’. Ani ne po dvou hodinách pak bylo jednání přerušeno s tím, že si opoziční kluby vzaly přestávku do konce dne.

Tomu všemu předcházelo schvalování konsolidačního balíčku ve druhém čtení. A tomu ještě 12 hodin samotného schvalování schůze - tedy jestli se o úsporném balíčku vůbec bude debatovat. Sněmovna si proto na návrh šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba odhlasovala možnost jednání přes noc. Babiš se pak ve svém více než šestihodinové řečnění zvládl přihlásit k vlastnictví Agrofertu, když zmínil, že vládní koalice zneužívá „politickou moc na boj proti mé firmě“. Ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) zase označil za „nulu“ a „parazita“, na což opáčil předseda Starostů Vít Rakušan, že Babiš předvedl „morální striptýz“.

Návrh přes nesouhlas opozice nakonec prošel. Celkem poslanci strávili na druhém čtení 17 hodin a vznesli na osm desítek úprav. O finálním návrhu se bude hlasovat ve třetím čtení na konci září. Pak norma poputuje do Senátu.


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].