Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Záhadný případ Hedvigy

Politika, a to i ta mezinárodní, se natolik zbanalizovala, že bez akčního příběhu se už neobejde. Slovensko-maďarský staletý spor nyní vydatně oživil záhadný příběh studentky Hedvigy Malinové, který nabývá až metafyzických rozměrů – podle slovenské policie se totiž vůbec nestal.

Politika, a to i ta mezinárodní, se natolik zbanalizovala, že bez akčního příběhu se už neobejde. Česko-rakouský spor o Temelín by možná už umřel na nudu, nebýt hraničních blokád. Evropsko-ruským sporem o světové mocenské pozice pořádně hnul až pohyb vojenského památníku v Estonsku. A slovensko-maďarský staletý spor zase vydatně oživil záhadný příběh studentky Hedvigy Malinové, který nabývá až metafyzických rozměrů – podle slovenské policie se totiž vůbec nestal.

Minulý týden se v maďarském parlamentu spojila na smrt znepřátelená opoziční a vládní strana, aby na tiskovce varovaly Slovensko před politickým tažením vůči dívce. Do Budapešti vzápětí putovala diplomatická nóta z Bratislavy, v níž Slovensko protestuje proti zasahování do svých vnitřních záležitostí.

Pokud vezmeme v úvahu, že na Slovensku je u moci vláda složená převážně z nacionalistů, že politická reprezentace maďarské menšiny na Slovensku se také posouvá k radikálnímu slovníku a že v Maďarsku si žádná vláda nemůže dovolit zůstat lhostejná vůči osudu maďarské menšiny na Slovensku, tak je o ostrá slova postaráno.

O co jde? Jedno loňské srpnové ráno přišla Hedviga v šoku do školy v Nitře a řekla, že ji dva mladíci povalili do trávy, bili ji a na blůzu napsali hanlivá slova. Zdánlivě obyčejný smutný příběh nabyl okamžitě ďábelské rozměry: Hedviga je totiž ze slovenského jihu, je maďarské národnosti a ti mladí muži – Slováci – jí to prý udělali proto, že slyšeli, jak mluví do mobilu maďarsky.

Jak už to bývá v případech, kdy pravda může mít efekt sněhové koule přerostlé do laviny, celou kauzu ihned obestřela pavučina záhad. Na tomto malém prostoru je nemožné vyjmenovat všechna tvrzení, důkazy a pochybnosti (případu se budeme věnovat v příštím vydání Respektu), ale základní teorie o tom, co se stalo, jsou zhruba tři.

Slovenská policie tvrdí (a mnozí Slováci tomu věří), že Hedviga si celý příběh vymyslela. Minulý týden ji dokonce obvinila z křivé výpovědi a hrozí jí vězení. Proč by si Hedviga měla vymýšlet, není zcela jasné.

Podle další teorie, jíž věří naprostá většina Maďarů na Slovensku a zřejmě i v Maďarsku, se všechno stalo tak, jak to Hedviga vylíčila, ale slovenská policie a zejména slovenští politici to nesmí připustit, protože by to byl důkaz o následcích jejich nacionalistické rétoriky proti Maďarům.

Třetí teorie koluje jen v kuloárech a občas ji někdo tajemně naznačí i v médiích. Podle ní je za celým případem tajná služba, případně jen skupina jejích agentů, kteří konali na vlastní pěst. Cílem prý bylo vyprovokovat konflikt, není však jasné, kdo měl z něho mít prospěch.

Tato konspirativní teorie o tajných službách má jednu velkou výhodu: potvrzovala by, že ani mezinárodní politika se dnes už neobejde bez banálních příběhů a že pokud všední život odmítá nějaký nabídnout, musí nastoupit nepříliš nadaní scenáristé.

Těžko odhadnout, zda slovenští a maďarští politici budou mít opravdu chuť živit vzájemný spor právě skrze tuto kauzu. Jisté je jen jedno: ten, kdo si ji v každém případě odskáče bez ohledu na to, která teorie platí, je mladá studentka maďarské národnosti Hedviga Malinová.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].