0:00
0:00
4. 3. 20082 minuty

Zabít nebo vraždit?

V diskuzi, která se minulý týden opět otevřela okolo bratří Mašínů a jejich skupiny, se na sebe vrší emoce, logické argumenty, zloba i zadostiučinění.

 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

V diskuzi, která se minulý týden opět otevřela okolo bratří Mašínů a jejich skupiny, se na sebe vrší emoce, logické argumenty, zloba i zadostiučinění. Padají přitom negativní tvrdá slova i pochvalné názory. Většina politiků, novinářů, ale i spoluobčanů, (stačí, když se člověk zaposlouchá do hovoru na dané téma ve svém okolí), při hodnocení padesát šest let starého činu přitom vychází z hrubého sémantického omylu. Zavraždit totiž není to samé jako zabít, byť výsledek v podobě mrtvého lidského těla je bohužel stejný.

↓ INZERCE

Slovník spisovného jazyka českého tuto obsahovou rozdílnost popisuje přesně. Vražda, neboli úmyslné zločinné zabití člověka, může být úkladná, loupežná z vilnosti, z prchlivosti. Škála motivů je široká: vášeň, nenávist, pomstychtivost, touha, žárlivost atd. Naopak zabít někoho lze nešťastnou náhodou, v sebeobraně, ve vojensky pojatém boji. A přesně to byl případ Mašínů.

Komunistický systém vyhlásil jinak smýšlejícím či vysloveně nekonformním a kriticky se projevujícím občanům nesmiřitelný a nenávistný boj. V tomto smyslu je naprosto jasné a srozumitelné heslo komunistů: Kdo nejde s námi, jde proti nám! Totalita skrze tento výrok doslova krystalizuje v čiré podobě, zhmotňuje se, neboť jakákoliv alternativa je tím naprosto zjevně a apriori vyloučená, zakázaná. Nekompromisní strohost sentence v praxi aplikované persekucemi, vězněním a vraždami v pravém slova smyslu, (z ideologických důvodů úkladnými, motivovanými třídní nenávistí), zcela vynikla v polovině osmdesátých let. Tehdy nejmocnější komunista na světě Michail Gorbačov na všesvazové konferenci KSSS prohlásil: Kdo nejde s námi, nemusí jít ještě proti nám! Z dnešního pohledu slovní hříčka. Pro hlasatele jediné pravdy však působila jako krucifix na čerta. A proč se čert bojí krucifixu? Poněvadž ví nebo mlhavě tuší, že pravda je někde jinde.

Ale vraťme se k české kauze. Mašíni a jejich přátelé vyhlásili komunismus svůj boj. Byla to soukromá válka, leč se všemi atributy, jež toto slovo obsahuje. Na život a na smrt znepřátelené strany, konspirace, strategie, zbraně, rojnice vojáků, plížení, střelba, atd. Těch šest lidí proto nezavraždili, ale zabili. Ostatně kdyby je komunisti na útěku zastřelili, taky by to nebyla vražda.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].