0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa5. 9. 20083 minuty

Týrání telefonem

Žijeme ve světě, kde nikdo dobrovolně nepustí mobil z ruky pomalu ani ve spaní. Většina z nás už díky němu nedokáže setrvat duchem i tělem na tomtéž místě.

  • Autor: Respekt
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Hitem nadcházejícího školní roku jsou mobily zneužívané studenty a dětmi ve školách: k napovídání, k ulejvání, k šikaně učitelů. Většina českých dětí starších deseti let má svůj telefon a vůbec to není nová situace. Nové jsou jedině telefonní kamery, s nimiž děti učitele natáčejí. Proč tedy kolem toho vznikl rozruch až teď? Jen proto, že se shodou okolností objevilo pár ponižujících záběrů natočených dětmi na YouTube? Pravda je, že právě ono šokujícím způsobem veřejně dokumentuje krizi autority ve školách. Dítě má v rukou věcičku za několik tisíc korun a může jí využívat, jak uzná za vhodné. Všelijak provokovat a  štvát rodiče a  učitele přitom přirozeně patří k pubertálním rokům. Z adolescenta, který opsal písemku z mobilu a natočil koktajícího učitele, může klidně ještě vyrůst moralista a docent přírodních věd. Ale tady a teď by měl učitel mít právo mu stanovit meze.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Žijeme ve světě, kde nikdo dobrovolně nepustí mobil z ruky pomalu ani ve spaní. Většina z nás už díky němu nedokáže setrvat duchem i tělem na tomtéž místě. Lidé telefonují na tak neuvěřitelných místech jako jsou filmová představení, pohřby, či jízdy po dálnici. Představa, že nám někdo odebere telefon a s ním všechna čísla a záznamy, nás dohání k šílenství. Když se nám nějakou dobu neozývají naši blízcí, první co nás napadne je, že ztratili telefon. Zákaz telefonování respektujeme leda když jde o život - třeba v letadlech. Tak proč by se právě školní děti chovaly jinak než dospělí v jejich okolí?

Prakticky existují dva způsoby jak zneužívání mobilů ve školách aspoň omezit: Třeba povinně ráno odevzdat telefony školníkovi, aby je zamkl do zvláštních malých skříněk a při odchodu si je vyzvednout. Možná, že těch třista čtyřista skříněk s klíčkem představuje pro školy nesnesitelnou finanční zátěž, ale pak je třeba si říct, co stojí za víc. Anebo žáky korektně a zdvořile žádat, aby hráli fair play. Třeba se stane zázrak a oni své telefony při hodině vypnou. Věří tomu někdo?

Nepůsobí dobře, když se celý případ podává pomalu jako trvalé týrání pedagogů. Když učitelé žalují na děti, svědčí to vždycky v jejich neprospěch. Na druhé straně bude působit ještě hůř, když se odloží k ledu a další rok nikdo oficiálně nerozhodne, jak, kdy a k čemu mohou děti telefon ve škole používat. Škola sice není letadlo, ale svým způsobem tam jde taky o život.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].