Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Šlapu, ani nevím jak

Proč potřebuje profesionální fotbalista tři až čtyři dny odpočinku po utkání, jež trvá devadesát minut, a špičkový cyklista, který šlapal více než pět hodin za rozmarů počasí, pouze jednu noc? Odpověď je jednoduchá a jako každý rok v tuto dobu ji už tradičně nabízejí případy vyloučených závodníků legendární soutěže Tour de France.

Proč potřebuje profesionální fotbalista tři až čtyři dny odpočinku po utkání, jež trvá devadesát minut, a špičkový cyklista, který šlapal více než pět hodin za rozmarů počasí, pouze jednu noc? Odpověď je jednoduchá a jako každý rok v tuto dobu ji už tradičně nabízejí případy vyloučených závodníků legendární soutěže Tour de France.

Aby tento závod, vyznačující se enormní fyzickou zátěží, lidský organismus vůbec vydržel, musí se připravit nejenom náležitým tréninkem, ale zejména povzbudivými látkami. Například koktejlem z kortikoidů, testosteronem anebo čerstvou krví obohacenou povzbudivými hormony. Dlouhá léta už to vědí všichni, že se pak líp šlape za rekordy, vítězstvím, slávou i nemalými finančními odměnami, jež la Grande boucle, jak Francouzi velký okruh okolo své země nazývají, logicky doprovází.

Ovšem právě podle logiky, vědy o správném myšlení, následující jev zákonitě vyplývá z toho předcházejícího. Jestliže se kvůli Tour dopovalo loni, předloni, zkrátka už před dávnými lety, proč by tomu nemělo být jinak ani letos? Každý přece ví, že síla zvyku spočívá především v dodání psychické i fyzické jistoty.

I obyčejný smrtelník zkoprní, když si cestou do práce uvědomí, že plastový pytel s odpadky nehodil do popelnice, ale stojí s ním na zastávce autobusu.

Natož profesionální feťák na kole. Silnice před ním prudce stoupá vzhůru do Alp a náhle děsuplná myšlenka, že nemá v žílách ani slzu. Krve by se v něm nedořezal. Pytel na zastávce lze vysvětlit jako příruční zavazadlo, ale obalamutit navyklé tělo, že to dneska zvládne bez dávky, nejde. A ono to opravdu nejde, jak dokazují lékařské zprávy, aby i sebelépe trénované tělo současnou podobu Tour vydrželo.

Tak proč pořád moralizovat, rozhořčovat se, kázat o fair play? Naopak těšme se na dobu, a neustále sofistikovanější povzbudivé látky to slibují, kdy se slavný závod pojede nonstop a lidským okem nezachytitelnou rychlostí.

Třeba právě okolo autobusové zastávky, kde si normální člověk sedne na svůj pytel s odpadky a bude rád, že blbne jednou za čas. Navíc pro sebe a své okolí zcela neškodným způsobem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].