0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa10. 12. 20074 minuty

Revoluce na kolonádě

Zastupitel Jiří Kotek prorokuje karlovarské radnici tvrdý rok

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Možná to bude památné vítězství, možná ne. Ale už teď je to zajímavá bitva. Karlovarský zastupitel Jiří Kotek, který dlouhé měsíce zcela osamocen kritizuje vedení města za neprůhledné hospodaření se totiž navzdory silovému nepoměru nevzdává. Na podzim začal organizovat před radnicí demonstrace a při třetí akci v řadě ohlásil na letošního Mikuláše spolu se stovkou přítomných, že protesty budou pokračovat. Zarezervoval si potřebný prostor a plácek před radnicí prý bude příští rok zažívat podobné akce každou středu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ještě před necelým rokem nebrala Jiřího Kotka většina obyvatel Karlových Varů vážně - a zbytek země o něm nic nevěděl. Když se zcela sám postavil proti koalici ODS a ČSSD ve vedení města, připomínal nejspíš don Quijota, bojujícího proti problémům, které neexistují. Jeho kritiku neprůhledného a podezřelého rozhodování odbývali radní mávnutím ruky a na jeho „Antiradniční listy“ (www.radnicnilisty.cz), kde rozebíral detaily jednotlivých případů, si našlo cestu sotva pár lidí denně.

Jenže pak přišlo jedno zajímavé video, pověšené na You Tube. Záběry ukázaly, jak vypadá v praxi zmanipulované losování. Tady šlo o konkurz na výstavbu sportovní haly a dlouhé minuty lovení „vítěze“ byly tak průhledné, že karlovarské problémy dostaly rázem mnohem jasnější kontury. Lidé se začali místo Kotkovi smát vedení radnice, které šaškárnu s narafičenou losovačkou umožnilo. Byl to ale trpký úšklebek, daňové poplatníky má stát stavba multifunkční sportovní haly ve Varech víc než miliardu a částka podle všeho naroste o mnoho milionů – původní odhady nezahrnovaly řadu základního vybavení. O dalším nadbytečném výdaji už je přitom také jasno – půl milionu padne na pokutu antimonopolnímu úřadu, který označil karlovarskou cestu udělování veřejných zakázek za naprosto nepřijatelnou.

A zastupitel Kotek dnes dává hlasitě najevo, že kromě haly jde také o rozrůstání hazardních heren v srdci města nebo třeba neprůhledný prodej domů lemujících lázeňskou kolonádu, při kterém měl magistrát nastavit podmínky splnitelné prakticky jediným uchazečem – firmou spřátelenou s některými karlovarskými radními. A také na tyhle výtky začínají karlovarští pomalu ale jistě slyšet.

Stotřicetihlavý demonstrující zástup před magistrátem sice na první pohled rozhodně není hloupou masou lidí, strženou dryáčnickým zastupitelem, ale karlovarská primátorka Veronika Vlková volá při popisu rebelů silná slova. O Kotkově občanské aktivitě hovoří jako o „hrubé až arogantní kampani“ a dodává, že se Kotek o věcech není schopen bavit u kulatého stolu. Jenže byla to právě ona, kdo spolu s dalšími členy vedení magistrátu pomohla krátce po Kotkově nálezu slavného videa schválit usnesení, že bude-li kdokoli další po úřadu chtít nějaké informace, má si podat písemnou žádost (na tu mu město se souhlasem vedení odpoví do třiceti dnů).

Na kulatý stůl je dnes prostě v Karlových Varech evidentně pozdě. „Děje se tu revoluce se vším všudy,“ říká sebevědomě Jiří Kotek a kromě sto třiceti lidí z poslední demonstrace za ním teď pevně stojí i dalších pět zastupitelů. Kotkovo snažení nemusí nutně vést k rezignaci celého vedení města (ačkoli právě tím zastupitel podmiňuje ukončení protestů), i kdyby se ale karlovarskému „don Quijotovi“ podařilo jen to, že magistrát začne otevřeněji pracovat, byl by to úspěch. Zatím to tak ale nevypadá – podle některých informací radnice zvažuje, že na Kotka za jeho akce podá trestní oznámení.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].