Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Přehmaty hudebního průmyslu

Když se hudební vydavatelství Universal Music Group postaralo o odstranění videa s chlapečkem tančícím na hudbu muzikanta Prince, pouze tím ukázalo, v jak hluboké krizi se ocitá.

Stephanie Lenz natočila svého syna, jak tančí na písničku muzikanta Prince„Let’s Go Crazy”. Bez vteřiny půlminutové video pak nahrála na server YouTube, aby se na něj mohli podívat i přátelé. Pro náhodného kolemjdoucího nic zajímavého: křepčící děcko a v pozadí je extrémně špatně slyšet hudba. Kdyby název písně nedala i do titulku, skoro nikdo by nepoznal, co to hraje.

Právníci vydavatelství Universal Music Group to ovšem vidí trochu jinak. Vyzvali server YouTube, aby video odstranil, jelikož prý porušuje autorská práva. A YouTube, obchodní partner Universalu, jejich prosbu vyslyšel.

Krátce předtím požádalo stejné vydavatelství server YouTube, aby odstranil videokomentář známé bloggerky Michelle Malkin, která ostře kritizuje rappera Akona kvůli ponižování žen. Aby svá tvrzení dokázala, vsunula do videa ukázky z Akonových klipů. YouTube opět poslechl.

Hudební průmysl už asi musí být v obzvláště hluboké krizi, pokud dělá takovéto přehmaty. Těžko si představit člověka, který by si nekoupil nahrávku Prince, protože si může zadarmo pustit domácí video a v něm dvacet devět vteřin šumu se stopovými prvky Princovy písně. A těžko si představit fanouška Akona, který si bude pouštět hanění svého idolu jen kvůli několika fragmentům hudby. Nemluvě o tom, že v tomto případě je zřejmě autorské právo nástrojem cenzurních choutek.

Hudební i filmová vydavatelství jako by stále lpěla na „starých pořádcích“ předinternetové éry a neuměla se přizpůsobit době. Stále vymýšlí způsoby, jak znepříjemnit zákazníkům poslech, vytvářejí falešné provokatérské pirátské sítě na sdílení dat, aby mohly udat jejich uživatele, dávají úplatky rádiím, aby hrály jejich hudbu, a vyhrožují médiím, která informují o filmech uniklých na internet.

Je pochopitelné, že vydavatelé jsou nervózní, když jim prodej desek poklesl o 19 procent za rok. Radost jim asi neudělal ani fakt, že jeden z jejich tahounů – shodou okolností Prince – nechal vložit svou desku jako gratis přílohu k vydání bulvárního deníku, protože album začal vnímat spíše jako reklamu na turné než jako zdroj peněz. Nicméně jejich zbrklé přehmaty jsou tou nejhorší možnou reakcí.

Příběh má ale i svou pozitivní stránku. Jak můžete vidět níže, obě videa jsou již zpět na YouTube. Lenz i Malkin se spojily s organizací Electronic Frontier Fondation (EFF), která hájí svobodu slova v kontextu digitální doby. Ta ukázala, že zásahy Universalu nemají oporu v autorském zákoně, jelikož na oba případy lze použít takzvanou fair use výjimku.

Zatímco sami jednotlivci si na boj s molochem Universal často netroufnou nebo neznají svá práva, zkušení právníci z EFF je zdarma zastupují a zastrašovací metody vydavatelů tak přestávají fungovat. Nyní jim dávají ochutnat jejich vlastní medicínu: EFF a Stephanie Lenz poslaly Universal před soud.

Let's Go Crazy video:

Video Michelle Malkin

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].