Práce na jachtě
Dovolená Mirka Topolánka by měla být soukromou záležitostí tohoto politika. Měla by sloužit k oddechu od všech těch politických zápasů a neustálého tlaku odpovědnosti, kterou jako veřejný činitel snad pociťuje, měla by sloužit také k oddechu od médií.
Záběry z Topolánkova pobytu v Itálii však ukazují, že Topolánek nebyl na dovolené, tudíž mají média povinnost je zveřejnit. Topolánek totiž – byť v šortkách a na jachtě – tvrdě pracoval, obklopen lidmi stejně pracovitými jako bohatými. To, že Topolánkův pracovní výkon v těchto dnech vyvolal dojem, že neprospěl průhlednosti veřejného života, je pro média důvodem navíc, aby se jím zabývala.
Výlety politiků do vil a na jachty bohatých podnikatelů, bývalých ministrů a lobbyistů, jsou jednou z příčin, proč je zejména ve střední Evropě narůst populismu a politiků, kteří z něj těží. Jak píše významný politolog Ivan Krastev, zdroj současného populismu je v rozdělení společnosti na dvě homogenní a antagonistické skupiny: na „lid jako takový“ a na „zkorumpované elity“. Z těchto zdrojů těží dnes jak Chávez ve Venezuele, tak Putin v Rusku.
Může příslušník českého lidu vnímat Topolánkův pobyt na Itálii jinak, než jako setkání příslušníků „zkorumpovaných elit“? Sotva. Otázka je, kdo z toho bude v Česku těžit.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].