0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
30. 9. 20083 minuty

O jednoho rádce míň

Jan Hrušínský už nebude radit primátorovi Pavlovi Bémovi, jak financovat pražskou kulturu.

 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Jan Hrušínský už nebude radit primátorovi Pavlovi Bémovi, jak financovat pražskou kulturu. Včera rozeslal médiím otevřený dopis, ve kterém napsal, že po „pečlivém zvážení všech okolností“ dospěl k závěru, „že při nejlepší vůli není možné připravovat nový dotační systém a nemyslet na zájmy svého divadla.“

↓ INZERCE

Hrušínský vlastní Divadlo Na Jezerce a přišlo mu nefér, že by se měl při jednáních o podobě grantového systému tvářit jako nezávislý odborník. Muž proslulý svým bezkrevným hereckým výrazem list zakončil na své poměry dramatickým apelativním vyzváním, aby po jeho vzoru rezignovali všichni, „kdo mají přímý či nepřímý vztah k městským grantům, panem Töpferem počínaje a paní Yvonou Kreuzmannovou konče.“

V primátorově poradním sboru sedí devětadvacet lidí (teď už tedy o jednoho méně) a vztah k městským grantům z nich má každý druhý. Ředitel Divadla na Vinohradech, spolumajitel Divadla Kalich, ředitel Hudebního divadla Karlín, šéfka výstavní společnosti Czech Photo nebo ředitel Činoherního klubu, ti všichni a dalších deset k tomu mají zájem na tom, aby zrovna jejich instituce dostala od města co nejvíc peněz nebo případně aby konkurence dostala méně. Na první pohled to vypadá opravdu podivně a upřímně řečeno to není vůbec lákavá představa sledovat na jednáních tahanice o miliony, které Praha na kulturu dává. Jenže: poradní sbor tu není od toho, aby rozhodoval kdo a kolik (to bude mít časem na starosti až grantová komise, která by měla být jmenována v listopadu), ale od toho, aby grantový systém dostal ze slepé uličky, do které ho letos uvedl radní Milan Richter se svou nechvalně známou dotací na vstupenku.

Naposledy se Bémovi poradci ve věci kultury sešli minulé pondělí a zdá se, že minimálně větší část z nich má všech pět pohromadě. Zrušili dotaci na vstupenku, která by upřednostňovala komerčně úspěšné podniky, navrhli dvoukolový systém rozhodování o dotacích, zavázali se, že do konce roku budou rozděleny životodárné granty na příští rok a že všechny kroky budou dělat tak, aby vyhovovaly pravidlům Evropské unie. Jedinou podivností jejich zasedání byl návrh, aby byl předsedou nové grantové komise zvolen radní Richter.

Poradní sbor má ještě hodně práce: musí vyřešit, jak se budou rozdílet víceleté granty, transformovat divadla a hlavně to, jak by měla vůbec vypadat koncepce kulturní politiky hlavního města. Jednání se zatím vlečou, prý i proto, že je ve sboru tolik lidí, že než každý řekne to své, uběhne nějaká ta hodina. V tomhle ohledu je rozhodnutí Jana Hrušínského odstoupit určitě dobrou zprávou: třeba to teď půjde rychleji.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].