0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa1. 4. 20082 minuty

Nová krev

Předseda Filip má pocit, že „po dlouhých peripetiích konečně vyrostla nová generace, která má vlastní sociální a životní zkušenost.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

To, že členové KSČM chtějí, aby „Společnost globálního kapitalismu, jež blahobyt menšiny lidí vykupuje bídou ostatních“, nahradil spravedlivý socialismus, a to dříve než úpadkové rysy napáchají nenapravitelné škody“, jak zaznělo na jejich sobotním jednání v Nymburku, není nic překvapivého ani nového.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Na rozdíl od tvrzení předsedy Vojtěcha Filipa, že mladí straníci, jejichž počet ve straně roste stále pomalu se budou rychleji dostávat do funkcí. Důvod, proč mladým dávat možná ukvapeně příležitost na kandidátkách je jednoduchý. Předseda Filip má pocit, že „po dlouhých peripetiích konečně vyrostla nová generace, která má vlastní sociální a životní zkušenost“, jak uvedl pro ČTK. Jinými slovy doufá, že vyrostli noví „historií nezatížení“ voliči, a právě jim se má ukázat moderní mladická image komunistické strany.

Těžko říct o jaké výzkumy KSČM své doufání v nárůst mladých voličů opírá či zda se jedná jen o „zbožné“ přání. Ale při pohledu na dnešní českou mládež, která si globalizační výdobytky užívá plnými doušky, by náhodného pozorovatele velmi pravděpodobně nenapadlo, že se jedná o budoucí voliče komunistů. Současná česká mládež je spíše dle sociologů považována za apolitickou a individualistickou, zajímavé je pro ni studium, zahraniční stáže, kariéra. Prostě nepůsobí dojmem, že by hořela láskou ke komunistické utopii, která individualitu naopak popírá.

Samozřejmě najdou se i výjimky mladých zapálených hrdě nosících rudý prapor na 1. máje, ale to jsou jednotlivci, kteří nálepku mladosti na své straně jistě nepotřebují. Nakonec to působí dojmem, že nová mladická image není vlastně pro potenciální voliče, ale pro stranu samotnou, která se potřebuje ujistit, že nevymírá.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].