Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Nedotujme velkochovy

Zase to připomínalo odvoz nějakých odpadků. Muži v kombinézách vtrhli do drůbežích hal, pozabíjeli vše živé, naházeli do aut a odvezli pryč. „Za týden dva budeme zase naskladňovat,“ prohlásil pak majitel drůbežárny.

Zase to připomínalo odvoz nějakých odpadků. Muži v kombinézách vtrhli do drůbežích hal, pozabíjeli vše živé, naházeli do aut a odvezli pryč. „Za týden dva budeme zase naskladňovat,“ prohlásil pak majitel drůbežárny.

Události kolem ptačí chřipky na jižní Moravě jsou stejné jako předtím s nemocí šílených krav nebo prasečím morem. Stačí jedno nemocné zvíře a likvidují se všechna. Kvůli záchraně byznysu, kvůli lidské důvěře ve velkochovy a celý tzv. potravinářsko-průmyslová komplex. Možná jedna odlišnost tu je: dřív bylo možné hromadné porážky sledovat, dnes už jsou ale majitelé velkofarem poučenější. Některým lidem pohled na masové vybíjení vadí, a tak se vše děje „profesionálně“, mimo dohled novinářů.

Je to ale výjev ze zvráceného světa. V novinách se řeší, jestli se náhodou nebudou muset utratit i andulky a papoušci, které máme doma, zabití desetitisíce nebohých kuřat se však skrývá pod normálním „hygienickým opatřením“.

Jistá obrana proti téhle zvrácenosti existuje – neúčastnit se tohoto byznysu, prostě maso z hromadných chovů nejíst. Problém je, že to pro úplný klid v duši nestačí. Stát velkochovy dotuje i z daní vegetariánů. Rovněž teď po ptačí chřipce dostanou majitelé bezcitných drůbežáren od státu peníze na nová zvířata a jedou nanovo.

Ani ekonomicky to ale nedává logiku: pokud je tu eticky pochybný a velmi rizikový byznys, který při prvním výskytu problému (nemoci) přináší velké ztráty (vybití celého chovu), pak by měl také majitel riziko tohoto byznysu naplno nést. To znamená, že majitelé velkochovů by žádnou pomoc od státu neměli dostávat. Každý, kdo chce maso v éře ptačí chřipky, BSE či prasečího moru jíst, ať si ho celé zaplatí ze svého.

Pak uvidíme, kolik průmyslových velkochovů tady zbude.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].