0:00
0:00
21. 4. 20082 minuty

Lidovecké zdravotnictví

Lidovecký sjezd o víkendu přinesl zajímavou zprávu.

Autor: Respekt

Lidovecký sjezd o víkendu přinesl zajímavou zprávu: Češi vězí v zajetí starých ideologických klišé o nebezpečí kapitalistů víc, než si reformní politici typu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka připouští.

Ukázkou toho je víkendové rozhodnutí delegátů KDU odmítnout Julínkův plán privatizovat zdravotní pojišťovny. Důvod? Mají pocit, že státní rozhodování je lepší než systém založený na konkurenci různých vlastníků.

↓ INZERCE

Julínek chce reformu, protože české zdravotnictví jen tak tak dokáže obstarat základní nutnou péči pro všechny . Ti, kteří požadují víc, jsou nespokojeni – z kvality ošetření, chování doktorů, ustrašenosti pacientů, korupce, zbytečného vyhazování peněz, falešného rovnostářství.

Dosavadní mlhavou odpovědnost, rozhazovačnost a neschopné centrální řízení chce Julínek řešit osvědčeným receptem – konkurencí různých vlastníků, kteří budou motivováni ziskem.

Jeho koncept je ve zdravotnictví nový, odvážný a riskantní - asi tak, jako bylo svého času riskantní privatizovat banky.

Lidovci se tak rázné změny bojí, přitom mají pouze ideologické argumenty: podle nich jedině stát může držet v ruce zdravotnický balík a rozdělovat jej mezi lékaře a farmaceuty (tedy soukromníky). Zatímco Julínek chce, aby peníze držel stát (VZP) i soukromníci (oborové pojišťovny) a ti mezi sebou o poskytování péče soutěžili.

Poměrně spolehlivě to funguje v jiných oborech, pro české „bezplatné“ zdravotnictví je to ale příliš radikální. Proto zůstane jako dnes – všem k zlosti, ale pěkně státem vedené.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].