Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Edith na pranýři

Čerstvá držitelka Oscara Marion Cotillardová rozzlobila svými rok starými výroky Ameriku.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

„Ničeho nelituji,“ zpívala Edith Piaf. Její herecká představitelka Marion Cotillardová však možná naopak lituje, že nejde vrátit čas a vzít zpět slova, která pronesla ve francouzské televizi loni v únoru. Před týdnem se mladá Francouzka vezla na vlně euforie, když v rámci oscarového ceremoniálu porazila všechny své americké kolegyně a celý svět se dojímal nad její děkovnou řečí o andělech, které má Los Angeles vetknuté přímo v názvu. Před pár dny ji ovšem její anděl strážný nechal na holičkách. Na webu se objevil přepis jejího starého televizního vystoupení, v němž se připojila k zastáncům konspirační teorie kolem událostí 11. září. A strhla se mela.

Internet zaplavily příspěvky nelichotivě se vyjadřující o ignorantských žabožroutech a novináři a lidé z filmové branže začali vážně spekulovat o dopadech výroků talentované herečky na její slibně se rozvíjející kariéru. Co přesně celý humbuk vyvolalo? „Myslím, že nám o pár věcech lhali,“ rozohnila se Cotillardová v interview, ve vášnivé tirádě zpochybnila rychlost zřícení obou věží WTC a naznačila, že technicky zastaralé mrakodrapy bylo pro vládu jednodušší zničit než renovovat. Všemu nasadila korunu svými pochybnostmi o americkém přistání na Měsíci.

Herečka se teď v Chicagu připravuje na natáčení filmu s prorockým názvem Veřejní nepřátelé a ke kauze se nevyjadřuje. Krizový tým kolem ní rozjel mediální ofenzivu: Cotillardová se nebude omlouvat za stará vyjádření údajně vytržená z kontextu, ale rozhodně prý nikdy neměla v úmyslu popírat nebo zpochybňovat tragický útok na WTC.

Celá věc by se dala odmávat jako marginální pseudoudálost - vycházející hvězda showbusinessu prostě pronesla hloupé a nevkusné výroky, které diskreditují především ji samotnou. Ale poprask kolem jednoho rozhovoru ukazuje sílu, jakou dnes mají konspirační teorie. A události kolem útoku na WTC jsou díky určitým nejasnostem v oficiální verzi živnou půdou pro ty nejbizarnější spekulace. Nejlépe to před rokem vyjádřila sama herečka. „Na internetu můžete vidět spoustu filmů o konspiračních teoriích spojených s 11. zářím. Je to fascinující až návykové.“

Petr Vachler může být smutný, že herečka nedorazila na ceremoniál Českého lva, v němž se svou Edith Piaf také triumfovala. Její názory by se na druhou stranu mohly klidně objevit ve Vachlerem produkovaném cyklu Detektor, seriálu o „tajemstvích a záhadách kolem nás“, který je na popularizaci podobných teorií přímo založen. Po různých alternativních výkladech historie je v chaotické, informacemi přehlcené globální vesnici velká poptávka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].