0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
24. 10. 20085 minut

Čunek jde od lesa

V českých lesích se chystá zemětřesení. Nejen proto, že vláda schválila celkem revoluční Národní lesnický program, který dosavadní těžbu hraničící mnohde i s drancováním doporučuje změnit na přírodě bližší hospodaření.

Astronaut
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

V českých lesích se chystá zemětřesení. Nejen proto, že vláda schválila celkem revoluční Národní lesnický program, který dosavadní těžbu hraničící mnohde i s drancováním doporučuje změnit na přírodě bližší hospodaření. Hraje se totiž o víc – komu budou lesy za miliardy až bilióny korun patřit. Spekulace v lesnických kruzích naznačují, že po případné rekonstrukci vlády by se mohl vlády nad ministerstvem zemědělství (které má na starosti zatím státní podnik Lesy ČR) ujmout Jiří Čunek. Ten přitom v nedávné době několikrát lobboval za prodej nebo dlouhodobý pronájem lesů těžařům.

↓ INZERCE

Ne náhodou se lesy považují za poslední neohlodanou kost zdejšího státního majetku. Je to bohatství unikátní – málokde ve světě patří státu takový podíl na lesních plochách (v ČR je to víc než polovina). Cena samotného dřeva se odhaduje na 70 miliard korun, celého podniku Lesy ČR i s pozemky a jeho dalším majetkem na 700 miliard, ale jsou i akademici, kteří při započtení všech funkcí lesa (ekologické, turistické, zdroje biomasy) vidí cenu až u hranice 12 biliónů. Byznys se dřevem má slibnou budoucnost. Ne náhodou do něj vstoupil i „nejbohatší Čech“ Petr Kellner – jemu blízká firma RP Capital ovládla jednu z největších těžařských společností CE Wood. Krátkodobě je sice po hurikánu Kyrill dřeva dost a v zahraničí po něm kvůli finanční krizi klesla poptávka (největší zájem byl o dřevo na stavbu rodinných domů v Severní Americe), ale zájem do budoucna určitě poroste. Podělí se o něj nábytkáři, papírníci a energetici. Ročně se prodá 15 milionů kubíků dřeva, z toho 3 miliony jdou na vývoz. Nepřekvapí proto snahy těžařů, aby si na něm zajistili co největší podíl.

Zatím je víc než polovina všech porostů v držení státního podniku Lesy ČR, který si dřevaře jenom najímá na těžbu, případně na prodej. Zpracovatelé mají na Lesy ČR velký neformální vliv, údajně stojí za všemi posledními výměnami generálních ředitelů. Sílu ukázali asi tak před rokem, kdy se jim podařilo dát jiný směr připravovaným změnám v prodeji dřeva. Stát a tehdejší vedení Lesů ČR chtěli začít prodávat vytěžené dřevo sami, ne současným způsobem, kdy si je prodávají dřevařské firmy podle neprůhledně stanovených, předem dohodnutých cen. Těžaři se tehdy sešli s ministrem Gandalovičem a výsledkem byl kompromis: půlku dřeva si prodá stát, druhou půlku jejich akciovky. Současně musel odejít i management, který prosazoval původní, radikálnější variantu. Vliv je sice šikovná věc, ale závisí na osobních kontaktech a ty můžou vzít při nejbližší politické vyměně zasvé. Logicky tedy dřevaři chtějí mít i před zákonem jistotu, že jim aspoň část lesa bude patřit nebo si ho aspoň budou moct na delší dobu pronajmout, aby nebyli závislí na pohyblivých politických půdách a mohli si hospodařit podle svého. „Chceme vědět, jestli se bude privatizovat, co budou mít na starosti soukromé firmy a co stát,“ říká Pavel Indra. Zatím vláda privatizaci i dlouhodobý pronájem v Národním lesnickém programu důrazně odmítá. To ovšem neznamená, že se tohle téma nemůže znova otevřít a to i velmi brzy.

Zákaz zbavování se státních lesů se už při projednávání vládního plánu pokusil zvrátit ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Jeho návrh sice neprošel, ale svoje představy blízké dřevařům by mohl uskutečnit, pokud by v čele resortu zemědělství nahradil Petra Gandaloviče. Podle informací Respektu se o této variantě diskutuje minimálně mezi špičkami ODS a KDU-ČSL. Nahrávala by tomu i nedávno zveřejněná zpráva, že by si lidovci přáli sloučení resortů místního rozvoje a zemědělství. Nad myšlenkou dlouhodobého pronájmu nebo privatizace lesů odborníci varovně zvedají prst. Ekonomické teorie sice obecně tvrdí, že stát není dobrý hospodář, ale pro les platí jiná pravidla, kterým sluší kontinuita a také jiné, než ryze ekonomické zájmy. Les je strategicky důležitým místem, vyrábí kyslík, pohlcuje skleníkové plyny, brání erozi, zadržuje vodu v krajině, dá se využít jako zdroj obnovitelného druhu energie, zvyšuje atraktivitu státu pro turisty. Když se stát části svého majetku zbaví, nebude mít možnost řadu těchto funkcí si ohlídat. „Státní lesy může koupit jen opravdu silný investor, třeba z Asie nebo Ruska a tomu půjde hlavně o zisk,“ varuje Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Ministerstvo životního prostředí k tomu dodává, že podnikatelé by mohli lesy pokácet a postavit tam sjezdovky, hotely nebo golfová hřiště. Teď bude záležet na tom, do jaké míry se rekonstrukce vlády bude týkat i ministerstva zemědělství a kolik by případě Jiří Čunek měl v novém kabinetu času na změny. Z pohledu budoucnosti lesů se chce věřit, že relativně málo


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].