0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa13. 7. 20073 minuty

Cesta Čechů za štěstím

Zlomový okamžik je tu. Poprvé od chvíle, kdy se podobné průzkumy v Česku začaly dělat, a dá se snad s jistotou říci, že vůbec poprvé od antikomunistického převratu, poklesla obliba Evropské unie v očích Čechů pod magickou hranici 50%. Včera zveřejněné výsledky průzkumu Eurobarometru ukázaly, že v tuto chvíli si už jenom 46 % Čechů myslí, že členství v EU je dobrá věc.

Zlomový okamžik je tu. Poprvé od chvíle, kdy se podobné průzkumy v Česku začaly dělat, a dá se snad s jistotou říci, že vůbec poprvé od antikomunistického převratu, poklesla obliba Evropské unie v očích Čechů pod magickou hranici 50%. Včera zveřejněné výsledky průzkumu Eurobarometru ukázaly, že v tuto chvíli si už jenom 46 % Čechů myslí, že členství v EU je dobrá věc.

Část české politické a mediální elity si bezpochybi musí gratulovat. Slepenec sestávající z ODS, komunistů, jejich společnými silami zvoleného prezidenta a spřáteleného okruhu protievropsky naladěných novinářů dokázal v podstatě nemožné – systematickou protievropskou kampaní přesvědčit dříve nadšené Čechy, že organizace, které vděčí za bezprecedentní ekonomickou prosperitu posledních měsíců, je vlastně úplně příšerná.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Abychom výkon mohli náležitě docenit, je potřeba si připomenout kontext. Česko především díky přístupu na společný evropský trh a důvěry investorů plynoucí z našeho členství v EU zažívá nebývalý ekonomický růst (6,1 % vloni proti 3,6 % v roce 2003). Češi se volně toulají bez pasu po Evropě jako nikdy předtím, posílají tam své děti na studia, hledají práci. Z původní patnáctky dnes mohou bez jakýchkoliv omezení žít a chodit do zaměstnání v Británii, Irsku, Švédsku, Řecku, Finsku, Španělsku, Portugalsku, Itálii, Nizozemsku a nově také v Dánsku. Ve chvíli našeho vstupu do EU jsme se podle průzkumů nejvíce obávali nezaměstnanosti. Včera si noviny stěžovaly, že díky ekonomickému boomu klesla nezaměstnanost natolik, že nedostatek lidí ohrožuje nás další růst.

Tohle všechno my Češi samozřejmě vidíme, jenže do toho se nám pletou úpně jiné zprávy. EU je přeci zastaralá, nedemokratická, neschopná a ještě navrch ovládaná Němci. Výsledkem je (zatím) mírná schizofrenie. Zatímco výše uvedených 46% svědčí o našem narůstajícím pesimismu, ty další o vnitřním zmatku. Jak tomu totiž rozumět jinak, když si 61% z nás zároveň myslí, že Česko na vstupu do EU vydělalo? 76% vyhlášených českých skeptiků tvrdí, že EU je demokratická instituce a jenom o jedno procento méně, že je moderní. 87% Čechů touží po společné obranné a bezpečnostní politice a 68% zase po tom, aby měla Evropa společnou zahraniční politiku. Co my to vlastně jenom chceme?

A tady naše tápání nekončí. Zatímco totiž v ostatních zemích sedmadvacítky zhruba 40% obyvatel důvěřuje svým národním parlamentům a vládám, u nás v Česku jsme na 21%, respektive 27%. Zato onomu vzdálenému a nepřátelskému Bruselu, symbolu evropských institucí, důvěřuje rovných 61% Čechů. A přesto se nám členství v takovém spolku zajídá.

Máme to všechno trochu popletené, ale aspoň o tom víme. Kromě nedůvěry v politiky si zároveň 68 obyvatel Česka ze 100 myslí, že o Unii dostává nedostatečné nebo rovnou žádné podstatné informace. A tohle už nepadá jenom na hlavu charizmatických skeptiků. Pokud jejich oponentni nedokáží jasně a pořádně nahlas vysvětlovat, proč je členství v sedmadvacítce v českém zájmu, máme všichni zaděláno na pěkný průšvih.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].