0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa14. 7. 20083 minuty

Audit je tady, Čunek zůstává

Dlouho očekávaná kontrola neprůhledných financí lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka je konečně na světě. Tedy přesněji řečeno první kusé informace o ní.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Dlouho očekávaná kontrola neprůhledných financí lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka je konečně na světě. Tedy přesněji řečeno první kusé informace o ní. V nedělím vysílání otázek Václava Moravce o jeho obsahu poprvé promluvil šéf Zelených Martin Bursík.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Podle něj „audit nepřinesl argument, aby mohl žádat premiéra o odvolání Čunka z vlády“. Což prý zároveň znamená, že není důvod, aby z kabinetu odešel ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten své setrvání v úřadě spojoval právě s tím, zda audit, který nechal vypracovat renomovanou americkou firmu Kroll, potvrdí Čunkovo úplatkářství.

To se tedy podle Bursíka nestalo a věc je tím pádem uzavřena. Tak hladce to ale smést ze stolu přece jen nepůjde. Předně veřejnost ještě nemá k dizpozici plné znění zhruba třicetistránkového auditu - Schwarzenberg jej chce zveřejnit toto úterý. Ale hlavně - po Bursíkově zveřejnění dílčích informací nelze jednoznačně říci, že by byl Čunek skutečně očištěn.

Jde o to, že některé závěry auditu jsou psány velice opatrným způsobem. Zcela zásadně tedy záleží na osobě, která je bude interpretovat.

V kauze Čunek šlo od počátku o dvě věci. Zaprvé: zda politik ještě coby starosta Vsetína nepřevzal půlmilionový úplatek od soukromé firmy, které zařídil pro ni velmi výhodný nákup městských bytů. Podle Bursíka dospěla firma Kroll ke zjištění, že ne. „Některá vysvětlení ohledně těchto skutečností, která pan Čunek podal firmě Kroll, byla nepřesná, na druhé straně výhodnost tohoto podniku sama o sobě nepředstavuje důkaz, že se pan Čunek v jeho výsledku obohatil,“ odcitoval ze zprávy Bursík. To je ale zatím opravdu hodně málo, na udělání si jasno.

A podobně to je i s druhým Čunkovým břemenem. Jeho podstata spočívala v tom, že Čunek nedokázal policii věrohodně vysvětlit původ zhruba dvou milionů ve svých rodinných financích. I tady podle Bursíka Kroll na nic podezřelého nepřišel s tím, že si „Čunek mohl legálně peníze na účet uložit“. Při vší úctě: tohle není žádné vysvětlení a proto o tyto formulace nelze opřít vicepremiérovo očistění.

Bursík i Schwarzenberg jsou dnes ve složité situaci. Ministr zahraničí se před několika měsíci nechal novináři dotlačit ke slibu, že když „audit na Čunka něco objeví“, rezignuje. Podle kuloárových informací mu ale postupně došlo, že vyřknout tato slova a takto se zavázat, byla velká politická chyba. Proto se dnes společně s Bursíkem snaží z celé šlamastyky najít cestu ven a to tím, že zatím nejednoznačně formulované nálezy Krollu interpretují tak, že Čunkovu korupci jednoznačně neprokazují. Říkají sice, že některá podezření trvají, ale prý nejsou tak velká, aby musel Čunek, respektive Schwarzenberg odejít.

Naznačený výklad událostí může být předčasný. To platí až do úterý, kdy budou kompletní výsledky auditu zveřejněny na internetu. Teprve potom si o nich každý bude moci udělat svůj vlastní obrázek.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].