Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Zemanovi navzdory, Hladík povede MŽP jako náměstek

Český stát je nucen improvizovat a nikdo, kromě prezidenta, vlastně neví proč

Petr Hladík • Autor: Dávid Pásztor
Petr Hladík • Autor: Dávid Pásztor

Lidovci nemají nadbytek mladých výrazných straníků (ostatně kdo má?), a tak se na pátečním jednání svého vedení rozhodli Petra Hladíka ve vládě uhájit. Bez ohledu na mínění prezidenta Zemana projde osmatřicetiletý brněnský politik v pondělí vrátnicí ministerstva životního prostředí, stane se politickým náměstkem této instituce a fakticky ji bude - za menší peníze - řídit. Tak si dva měsíce počká na novou hlavu státu. Stát ušetří (mimochodem - nešlo by to tak dělat všude?), ale zase něco ztratí ze své reputace (takže nešlo).

Hladík absolvoval ve středu asi dvacetiminutový rozhovor u prezidenta a stejně jako někteří před ním neprošel. Zeman mu vytkl zásadní věci:  že nemá odborné publikace ani přírodovědné vzdělání. „Jsem politik,“ namítá Hladík s tím, že potřebné odborné vzdělání mají na ministerstvu jiní a on upotřebí své zkušenosti projektového manažera.

Lidovecký politik říká, že vlastně neví, proč u Zemana neprošel. Žádný spor totiž nevedli. Krátce padla řeč na kauzu brněnských bytů, v níž Hladíka šetřila policie, ovšem bez pozitivního závěru. Nepřeli se ani o ekologickou politiku EU, kde je poměrně snadné dostat se se Zemanem do sporu. Řeč přišla na způsob řízení MŽP, ale ani tam se podle Hladíka problém nejevil.

„Pokud jsem předtím nad prací ve vládě váhal, tak teď už paradoxně neváhám,“ vysvětluje dále Hladík s tím, že ho kromě zvláštní návštěvy Hradu motivovala i solidní podpora od nevládních ekologických organizací. „Ta mě opravdu potěšila,“ říká.

Pozice politického náměstka se ukazuje v zemanovských časech jako přijatelná ministerská objížďka. Může jej totiž jmenovat sám ministr - tím je dočasně předseda lidovců Marian Jurečka - a Hladík může v podstatě úřad řídit. Do ideálu má přesto celá věc daleko. Životní prostředí potřebuje plnohodnotného šéfa, který bude moct co nejdřív podnikat kroky, které nebude možné nijak zpochybnit a povedou k výsledkům. Například připravovat dotační programy pro komunitní energetické projekty nebo spolupracovat s partnery v Unii.

Hladík by ale měl pozici ministra nakonec dostat. Všichni vážní kandidáti na novou hlavu státu slibují, že by při obsazování pozic ve vládě návrhy premiéra na rozdíl od Zemana respektovali.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].