Babiš a Jirka0011 si rozumějí. Na čem ještě českému premiérovi záleží?
 
Screenshot 2021-09-30 21.27.52

Zatímco premiér Andrej Babiš odmítl pustit novináře z několika českých a několika velkých západoevropských redakcí na své setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, na jedno “médium” se usmálo štěstí. Jde o anonymního muže či ženu, říká si @Jirka0011 a komunikuje s okolním světem na Twitteru. Kdo přesně to je, nikdo neví. A je otázka, zda to ví sám premiér.

“Tak tohle nás čeká s Pirátostanem.” S tímhle komentářem převzal ve středu ráno Babiš status Jirky0011, který kritizoval kandidáta Pirátů na ministra zdravotnictví Ondřeje Dostála s tím, že řekl, že “lockdown jen přes jeho mrtvolu”. Později v následné debatě Jirka0011 své tvrzení doložil odkazem na Dostálův starší tweet.* Kromě toho sem přidal nesouvisející odkaz na článek v roku 2008, že Dostál tvrdě zastupoval nemocnici v Třebíči proti rodičům, kterým její zaměstnanci vyměnili děti.

Reklama
Reklama

Premiérovi se kritika hodila do jeho palby proti Pirátům, tweet proto přebral.  Jirka0011 má jako hlavní sebecharakteristiku ve svém profilu napsáno, že je pro czexit, oznamuje, že “Evropská unie musí být zničena!” a Česko je podle něj „protektorát Bruselu“. Britský znalec dezinformací Peter Pomerantsev v jedné ze svých knih před časem plasticky popsal svět ruské propagandy, kde nic není pravda a všechno je možné. Neplatí v něm žádné hodnoty, pravidla, vládne tu lež a informační chaos.

Babiš (s pomocí marketingového poradce Marka Prchala) je stále častěji klasickým představitelem takového světa. V jednu chvíli premiér veřejnost přesvědčuje, že by z Evropské unie nevystoupil. Vzápětí sdílí anonymní účet, který po tom volá, a do toho šíří nesmysly o Babišově konkurenci. Jakoby premiérovi už úplně přestalo na čemkoliv záležet kromě udržení se u moci za každou cenu - nejspíše, aby náhodou nebyl ve své trestní kauze odsouzen a neskončil ve vězení.

*V původní verzi jsme uvedli, že Jirka0011 citované Dostálovo tvrzení ničím nedoložil

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte