Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Vojáci v Afghánistánu: Čekání na kulku?

Sněmovna vojenským misím ani v pátek večer neprodloužila mandát. ČSSD svůj souhlas podmiňovala dohodou o zdravotnických poplatcích. Hrozí ČR mezinárodní ostuda?

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Předseda ČSSD Jiří Paroubek a další představitelé sociální demokracie podmiňují svůj souhlas s prodloužením zahraničních misí ve sněmovně tím, že koalice bude souhlasit se zrušením poplatků ve zdravotnictví pro vybrané skupiny obyvatel (děti, penzisty, invalidy).

Z hlediska bojového nasazení i závažnosti mise je z českých jednotek nejdůležitější zahraniční účast v Afghánistánu, jejíž vojáci jsou vystaveni útokům talibánských ozbrojenců.

Petr Tluchoř, předseda poslaneckého klubu ODS, byl přístupem ČSSD pobouřen: „Situaci, kdy by nebyl vysloven souhlas s pokračováním vojenských misí, si opravdu nedovedu představit. Pro naše vojáky v Afganistánu by to opravdu znamenalo odložit zbraně a čekat na nejbližší kulku. Je to ze strany Jiřího Paroubka neuvěřitelný hazard s životy našich vojáků,“ řekl ve čtvrtečním online rozhovoru se čtenáři serveru Respekt.cz. (Celý ZDE)

Hazard s důvěryhodností

Vláda může misi prodloužit bez souhlasu parlamentu o 60 dnů. Vojenští experti varují, že by se případné stažení vojáků krylo s únorovým termínem, kdy v zemi panuje nepříznivé počasí. Kromě logistické náročnosti by však hrozila ostuda mezinárodního rozsahu i ztráta důvěryhodnosti mezi spojeneckými zeměmi NATO. „Politické handlování a postoj ČSSD mi přijde nehorázný. Vyměňovat minoritní domácí záležitost za významnou zahraničně-politickou otázku nechápu,“ řekl Respektu.cz analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Přibyl.

Podle Přibyla by případné stažení bez dostatečného předchozího upozornění spojeneckým zemím v rámci NATO bylo vnímáno velmi negativně. „Především Spojené státy by to vnímaly jako velmi neseriózní jednání. Naopak ostatní země se snaží, aby byla účast v Afghánistánu zvýšena.“ Pro příští rok se podle vládního návrhu počítá s navýšením vojáků v Afghánistánu o 230 na téměř 750 vojáků.

Analytik dále upozornil, že celý provinční rekonstrukční tým v Lógaru má poměrně velký úkol a nese odpovědnost za celý region. „Není úplně jednoduché jej vyměnit,“ zdůraznil.

IVladimír Lukovský z tiskového odboru ministerstva obrany připouští, že by nenadálé ukončení mise mělo dopad na prestiž české armády. „Nikdo však nepředpokládá, že by misi v Afghánistánu někdo z politických stran, vyjma KSČM, zpochybňoval,“ doufá. Podle něj by se v případě neprodloužení mise musely předat úkoly našeho kontingentu někomu dalšímu. „Z pohledu armády by to nebyla vítaná situace, i z hlediska plánování a rotace českých vojáků. A samozřejmě by to ani nezvýšilo českou důvěryhodnost,“ uznal nicméně pro Respekt.cz Lukovský. K politickému jednání ve sněmovně se vyjadřovat nechtěl. (Více o politické rovině čtěte v pondělním vydání Respektu článek Silvie Lauder 30 korun za návštěvu Tálibánu)

I radar za Lisabon je problematický

Přibyl zpochybňuje i případnou dohodu mezi ODS a ČSSD, kdy se hovoří o výměně podpory Lisabonské smlouvy za podporu umístění amerického radaru v Brdech. Mnozí poslanci ODS otevřeně hovoří o tom, že v případě podpory radaru od sociální demokracie „nebudou mít problém“ zvednout ruku pro Lisabon. „I handlování Lisabon za radar vysílá velmi špatný signál. Nechápu, jak se takovéto strategické rozhodnutí na mnoho let dopředu dá vyměňovat za něco jiného,“ kroutí hlavou Přibyl.

Chybí hlubší diskuse i strategie

Vedoucí Střediska bezpečnostní politiky Centra pro sociální a ekonomické strategie (CESES) FSV UK Miloš Balabán je přesvědčen, že sněmovna přeci jenom prodloužení mandátu zahraničních misí schválí. „Nemyslím si, že by to sněmovna neschválila. Tento proces se opakuje v podstatě každý rok,“ řekl v rozhovoru pro Respekt.cz Balabán. Podle něj zemi chybí aktuální strategie národní bezpečnosti. Ta poslední je z roku 2003. „Od té doby se situace hodně změnila,“ zdůraznil.

Balabán se domnívá, že některé výtky opozice jsou oprávněné. Třeba nedostatečné informování poslanců o průběhu misí během roku. Navíc u Afghánistánu mu chybí debata o nevojenském řešení situace v zemi. „Obama již oznámil, že by jednal se zástupci Tálibánu,“ dodal s tím, že v českém prostředí širší politická debata neprobíhá. Navíc upozornil, že se Česká republika zavázala ve druhé polovině příštího roku poskytnout v případě potřeby 2 000 vojáků do unijní bojové skupiny (EU Battlegroup). „Diskutuje se vůbec o tom, zda jsme schopni tyto závazky splnit?“ klade si otázku.

Balabán odmítl, že by schvalování zahraničních misí parlamentem na poslední chvíli (ČR je poslední zemí NATO, která mise na rok 2009 ještě nemá posvěceny) mohla ovlivnit chování nasazených vojáků. “Nasazení vojáci o tom nepřemýšlí. O tom spíš přemýšlejí na generálním štábu. Ukazuje se však, že by debata o cizích misích měla být podstatně hlubší.

PS: Sněmovna ani během pátečního jednání mandát zahraničním misím neprodloužila. Pro hlasovalo 99 poslanců, bylo třeba 101 zákonodárců. Koaliční poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) a exzelené poslankyně Olga ZubováVěra Jakubková se zdrželi hlasování.

Premiér Mirek Topolánek po hlasování řekl: "Vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové, já si vzpomínám na dobu, kdy jsem se styděl při dovolených v Bulharsku za to, že jsem Čech. Vzpomínám si na dobu, kdy jsem se styděl za to, jaký je tady režim. Musím říct, že dnes se stydím za naše hlasování v této sněmovně." Vláda vzápětí mandát prodloužila o 60 dnů. V polovině ledna se bude snažit ve sněmovně opět uspět.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].