0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda14. 1. 20085 minut

Vláda s reformou penzí nebude čekat

Koaliční lídři se minulý týden rozhodli prosadit reformu důchodového systému bez podpory opozice v parlamentu.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Koaliční politici se ve čtvrtek 10. ledna shodli na spuštění první etapy důchodové reformy. Do důchodu by se mělo odcházet v roce 2030 v 65 letech a člověk musí platit sociální pojištění alespoň 35 let, což je o deset let více, než nyní. Rovněž studium by se do této doby nezapočítávalo. Tato změna se tedy především dotkne lidí narozených po roce 1965.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Po několika letech, kdy parlamentní strany nebyly schopné se na kompromisu dohodnout, vládní politici rozhodli, že reformu odstartují bez ohledu na názor opozice.

Penzijní reforma je natolik nutný krok z hlediska budoucnosti naší země, že je legitimní, správné a odpovědné využít i těsné většiny k jejímu prosazení,“ uvedl ve zprávě o projednávání důchodové reformy ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). (celá zpráva MPSV ZDE)

Problémovými tématy pro opozici zůstává pozdější odchod do důchodu a také to, že by prostředky z důchodového pojištění mohly být přesunuty do soukromých fondů, takzvaný opt-out. Nelíbí se jí ani to, že by se reforma měla týkat i zpřísnění výplaty invalidních důchodů.

Lidovci prosadili, aby ženy s více než dvěmi dětmi mohly do důchodu odcházet dříve. S dvěmi o rok dříve, s třemi o dva a s více dětmi o tři roky.

Ekonom a vicepremiér pro ekonomiku v Paroubkově vládě Jiří Havel v rozhovoru pro Respekt.cz s krokem vlády nesouhlasí. Pro něj osobně je nepřijatelná hlavně otázka opt-outu.

Je to krajně nešťastná věc,“ reagoval Havel na to, že se kabinet rozhodl reformu prosadit bez kompromisu se sociální demokracií. „Přijde nám bláznivé, že by se studentům nezapočítávalo vůbec nic,“ doplnil. Havel upozornil i na problémy sousedních států, které již reformu spustily – Slovensko, Maďarsko i Polsko. Český průběžný systém by po změně parametrů mohl několik desetiletí uspokojivě fungovat, domnívá se opoziční ekonom.

Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank, si myslí, že krok vlády je nezbytný. „Podle mě bude vláda nakonec prosazovat parametrické změny, je to správná volba.“ Pokud by však vláda prosazovala komplexní změnu celého systému, měla by si zajistit podporu i u opozice, protože není jisté, kdo vyhraje další volby. „Čím více se změna oddaluje, tím to bude v budoucnu dražší,“ řekl redakci Respekt.cz.

Rovněž ekonom Patria Finance David Marek je přesvědčen, že je nevyhnutelné změnit parametry současného průběžného systému. Osobně by byl i pro rychlejší změny současného stavu.

Jak hodnotí krok koaličních politiků redaktor Respektu Tomáš Sachr? "Silové řešení otázky důchodů ještě před nedávnem řada politologů nepředpokládala, řada ekonomů před ním varovala. Snaha o shodu napříč parlamentem se hlásá už řadu let a postoj sociálních demokratů dával konec konců naději, že se konečně pohnou ledy.

Koncem loňského roku ale přišel zvrat a socialisté zvolili jasnou strategii: žádný z návrhů současné vlády nemůže být dobrý a stejně jako další zákony i ten důchodový shazují ze stolu.

Ministr Nečas měl dvě možnosti: počkat do letošních krajských voleb ve víře, že předvolební negativismus vystřídá opětovná snaha o rozumný kompromis, nebo protlačit důchody už teď. Rozhodl se pro tu druhou, většinu z připomínek opozice do návrhu přesto zapracoval.

S budoucí kritikou to tak sociální demokraté nebudou mít lehké, minimálně proto, že schváleným změnám by se Češi podle většiny expertů stejně nevyhnuli."

Z programového prohlášení vlády

První etapu důchodové reformy budou tvořit parametrické změny průběžného systému, včetně pokračování ve zvyšování důchodového věku na 65 let, prodloužení minimální délky doby pojištění na 35 let, zavedení maximálního vyměřovacího základu (stropů) pro pojistné, zavedení pásma pružného věku pro odchod do důchodu a dalších úprav ve smyslu předběžné dohody ze začátku roku 2006.

Druhá etapa důchodové reformy bude spočívat v oddělení majetku akcionářů a klientů u systému dobrovolného důchodového připojištění, včetně možnosti poskytovat různě zaměřené penzijní plány včetně garantovaných. Dále ve zvýšení motivace k vyšším příspěvkům, ve vyšší participaci zaměstnavatelů, v podpoře čerpání doživotních penzí z připojištění, ve vytvoření rezervního důchodového fondu a ve zřízení samostatné kapitoly státního rozpočtu pro financování důchodového pojištění. V souvislosti s ekologickou daňovou reformou bude vyřešeno její propojení s financováním důchodů a dojde k snížení sazby pojistného v rozsahu výnosu ekologických daní. Minimální příjmy důchodců ve výši životního minima budou garantovány.

Třetí etapu důchodové reformy bude tvořit případné vytvoření dalšího dobrovolného spořicího pilíře důchodového systému, založeného na možnosti opt-out.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].