0:00
0:00
Agenda9. 3. 20084 minuty

Ve jménu Mostečana

Reportáž ze zničeného města „práce, lásky a míru“.

Astronaut
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Obzor zakrývá hradba šedivých paneláků a kouřící komíny. Všude kolem se táhnou obrovské prázdné plochy uschlé trávy rekultivované krajiny, úplně bokem pak stojí jediný pozůstatek bývalého královského města – gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Takhle dnes vítá své návštěvníky severočeské město Most.

↓ INZERCE

První dojem ovšem klame: radnici bývalé industriální chlouby komunistického hospodářství a města „práce, lásky a míru“ v posledních volbách získalo místní Sdružení Mostečané Mostu a dnes je tam opravdu živo. Noví vládci se po úspěšné kampani (během níž rozdali fanouškům tři osobní auta, stovku horských kol a tisícovku poukázek na nákupy do Tesca) spojili s komunisty a mimo jiné zavedli bezplatnou MHD pro školní děti a odvoz odpadků zdarma. Teď městem hýbe horká novinka. Most má obstavený majetek a s exekutory přichází i otázka, co všechno nová elita zdevastovanému městu přinesla.

Zeptejte se na ulici

Uvnitř radnice panuje napjatá atmosféra: po chodbách běhají úředníci, v prvním patře za zavřenými dveřmi zasedacího sálu právě probíhá veřejnosti nepřístupné jednání rady města. „Nechci se s vámi bavit,“ říká vysoký muž, radní za Mostečany Mostu Miroslav Fencl, a rychle zavírá dveře sálu. Ani jeho kolega Stefan Maronyák není ochotnější a podsaditý muž v safari kalhotách, člen městské rady, komunista Václav Jírovec, se „už vůbec nechce bavit“. „Nemám zájem,“ křičí na celou chodbu tajemník Jiří Mysík. A mluvčí mostecké radnice Ivo Skoumal rovnou říká, že o „Mostě vlastně vůbec nic neví“. „Běžte se zeptat lidí na ulici,“ radí návštěvníkovi Skoumal.

Důvodem paniky je fakt, že na konci února exekutor obstavil mostecké radnici majetek a teď se chystá i na účty. Vyšlo totiž najevo, že město víc než deset let neoprávněně užívá peněz, které mu na účet nedopatřením posílá Okresní báňský úřad. Dohromady jde o částku téměř 44 milionů, které jako poplatek za dobývání uhlí na jejím katastru patří nedaleké vesničce Malé Březno s dvěma sty obyvateli (uvedená částka představuje téměř trojnásobek jejího ročního rozpočtu).

A když se ani po urgencích a soudním verdiktu ve prospěch Malého Března Mostečané ke vrácení peněz neměli, poslali vesničané do Mostu exekuci. „Měli jsme strach, že prošvihneme nějakou promlčecí lhůtu,“ vysvětluje starosta Malého Března Radim Novák. Jeho protějšek z Mostu Vlastimil Vozka ale trvá na svém. Pokud bude Most vůbec něco vracet, nedostane peníze Melé Březno, ale báňský úřad. „Chod města každopádně ohrožen není,“ vzkazuje všem primátor Vozka.

Tím, že nerespektují rozhodnutí soudu, jen prokazují svoji amatérskou aroganci,“ zlobí se na radnici bývalý mostecký primátor Vladimír Bártl z opoziční ODS. Sdružení Mostečané Mostu a KSČM mají ale pohodlnou většinu a své vize prosazují bez nejmenších potíží.

Mezi nejslavnější počiny patří už zmíněný odvoz odpadků a doprava pro školáky do patnácti let zdarma (Česká obchodní inspekce ji prošetřuje jako diskriminační, školáků z jiných měst se totiž sleva netýká). „Je to velký úspěch,“ pyšní se primátor Vozka. „Jenže Dopravní podnik zároveň zvýšil pro ostatní jízdné na sedmnáct korun, a je tak jedno z nejdražších v Ústeckém kraji,“ namítá Vladimír Bártl. A odvoz odpadků zdarma? „Vadí mi, že pro občany nejsou jejich opatření příkladem. Každý přece musí za něco platit,“ zlobí se Bártl.

Jeho kolega, zastupitel za ODS Luboš Polanský, radě vyčítá, že její akce vrací město před rok 1989, kdy bylo všechno zadarmo. „Ve městě je spousta práce a jiných výzev,“ říká Polanský. „Třeba konečně vybudovat opravdové moderní centrum.“

Vozkovo uskupení se nelíbí ani Karlu Novotnému z ČSSD, ale pro Stranu zelených, která se do zastupitelstva nedostala, je sdružení vcelku přijatelnou změnou. Zelení oceňují fakt, že šéfové radnice je přizvali do energetické komise města.

Podle člena místního sdružení strany Petra Klepiše nová radnice udělala řadu správných rozhodnutí. Konkrétně jde například o to, že zastavila dosavadní praxi budování průmyslových zón na polích v okolí města a namísto toho podporuje výstavbu nových rodinných domků.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].