Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Thajská vládní strana zakázána ústavním soudem

Současná thajská politická krize možná spěje k překvapivému závěru. Ústavní soud rozhodl o podvodech největší vládní strany během posledních parlamentních voleb, nařídil její rozpuštění a zakázal čelním představitelům působit na pět let v politice.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Současná thajská politická krize možná spěje k překvapivému závěru. Ústavní soud rozhodl o podvodech největší vládní strany během posledních parlamentních voleb, nařídil její rozpuštění a zakázal čelním představitelům působit na pět let v politice.

Premiér Somčaj Vongsavat tak bude muset odstoupit ze svého úřadu a parlament bude hlasovat o nové exekutivě. Složení zákonodárného sboru se však zatím nijak razantně nezmění, výsledek voleb totiž nebyl anulován a většina poslanců si může svůj mandát ponechat. Poslanci podporující současnou koalici tak založí v příštích dnech stranu novou a pravděpodobně se také pokusí sestavit vládu.

Nic nového pod sluncem

Thajsko je dlouhodobě nestabilní, a to především od posledního vojenského převratu v září roku 2006, který svrhl vládu kontroverzního premiéra Tchaksina Šinavatry. Ten byl před několika týdny odsouzen v nepřítomnosti ke dvěma letům vězení za korupci. Přesto však stále do politického dění zasahuje ze zahraničí a je považován za šedou eminenci thajské politické scény. Mimo jiné je totiž švagrem současného premiéra.

Posledních několik měsíců probíhaly v Bangkoku protesty proti Somčajově vládě, která byla rovněž obviňována z korupce a volebních podvodů. Lidové spojenectví za demokracii (PAD), hlavní organizátor demonstrací, požadovalo předčasné volby a změnu volebního systému. Nynější je totiž výhodnější pro strany s širokou podporou mezi nejchudšími vrstvami obyvatel, jako je právě současná vládní strana. Podle PAD by měly v politice hrát podstatně výraznější roli střední třídy.

Právě rozpuštěná Strana lidové moci (PPP) je jedním z pohrobků Tchaksinovy Thajské národní strany, která byla také zakázána ústavním soudem. Podobné proměny nejsou na místní politické scéně ničím neobvyklým. Je tak více než pravděpodobné, že opět vznikne nový politický subjekt, který bude sdružovat ty samé představitele (bez několika vedoucích činitelů) jen pod jiným názvem.

Konec krize?

Lidové spojenectví za demokracii (PAD) oznámilo zastavení všech protestů, včetně blokády obou letišť. Jeho představitelé se považují za vítěze sporu a předpokládají brzké svolání voleb, které PPP dosud odmítala. Pokud se však volby konat nebudou, PAD je připravena protesty obnovit. V takovém případě by se celý proces krize mohl velmi dobře opakovat.

Díky tlaku armády bude vláda donucena stanovisko ústavního soudu přijmout a rezignovat. Předčasným volbám se ale pravděpodobně zatím pokusí vyhnout. I přes prokázané podvody stále argumentuje svou demokratickou legitimitou a tím, že výsledek voleb nebyl anulován.

Všechny strany sporu však musí mít na paměti datum 5. prosince, kdy se konají narozeniny krále a tudíž jeden z nejvýznamnějších státních svátků. Situaci se tak buď budou snažit vyřešit do onoho dne, či případně až po něm. V takovém případě by král mohl vystoupit s projevem, který by mohl dohodě pomoci.

Co bude dál?

Existují tří pravděpodobné scénáře, jak se bude situace nadále vyvíjet. Pohrobek PPP se pokusí sestavit vládu a ta získá podporu v parlamentu. To by vyvolalo pravděpodobně jak odezvu PAD, tak reakci armády. Ta se může rozhodnout pro státní převrat i v tuto chvíli, za účelem vytvoření provizorního rámce pro přípravu předčasných voleb. Takový postup se však dá očekávat pouze v případě opětovné hrozby ozbrojených střetů.

Nejpravděpodobnější variantou je tak dohoda mezi PPP a PAD na předčasných volbách. Ty sice na pár měsíců situaci uklidní, jejich výsledek se však i přes prokázané podvody asi nebude lišit od výsledku předchozího. Může se tak stát, že za několik měsíců budou bangkocká letiště opět zářit žlutou barvou protivládních demonstrantů.

Autor je Analytikem Asociace pro mezinárodní otázky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].