Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus

Šťastně doma

Jednání o propuštění unesených Češek probíhalo na několika frontách. Bylo ve hře výkupné?

Dvě Češky unesené v roce 2013 v Pákistánu na snímku zveřejněném tureckou humanitární organizací IHH.
Dvě Češky unesené v roce 2013 v Pákistánu na snímku zveřejněném tureckou humanitární organizací IHH. • Autor: ČTK

Dnes se v pořádku po dvou letech vrátily domů dvě vězněné Češky – Antonie Chrástecká a Hana Humpálová. Podle dostupných zpráv byla rozhodující pomoc turecké humanitární organizace IHH. S jejími pracovníky přijely Češky v pátek do Turecka z Íránu. Zřejmě tedy cestovaly z Pákistánu po zemi. O účasti českých diplomatů a úřadů na vysvobození nechce ministr zahraničí Lubomír Zaorálek mluvit.

IHH byla založena v roce 1992 a sídlí v Istanbulu. Bývá označovaná za největší humanitární organizaci v muslimském světě. Není zcela jasné, kdo přesně IHH o pomoc požádal, podle některých zpráv to byly přímo rodiny Češek nebo jejich zástupci. Podle zpráv zveřejněných po osvobození pracovali turečtí humanitární pracovníci na propuštění obou žen dva měsíce, což by představovalo velký úspěch.


IHH je také známá tím, že má dobré kontakty na radikální organizace v muslimských zemích - mimo jiné proto, že potřebuje jejich povolení pro poskytování humanitární pomoci v řadě míst, kde radikálové operují. Sami lidé z IHH dnes nechtěli v rozhovoru pro Českou televizi poskytnout bližší informace s vysvětlením, že v zajetí radikálů jsou další lidé, které nechtějí ohrozit.

„Jsem velmi rád, že se obě dívky vrátily do České republiky. Pomohla jim turecká nezisková organizace IHH a její úsilí chci velmi ocenit,“ řekl dnes premiér Bohuslav Sobotka na přímou otázku Respektu, jestli došlo k zaplacení výkupného. „Platí to, co už jsem říkal v minulosti. Český stát nevyjednává s teroristy a neplatí výkupné,“ dodal. 

Jak probíhalo jednání? Kdo je unesl? Zaplatilo tedy Česko výkupné nebo o něm aspoň jednalo? Čtěte v novém Respektu 14/2015, který vychází v pondělí 30. března (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte