0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda20. 5. 20085 minut

Šikanují policisté v Rakousku a Německu české řidiče?

Někteří politici začínají upozorňovat na neúnosnou situaci po vstupu do schengenského prostoru. Stížnosti potvrdilo ministerstvo vnitra i zahraničí, jakož i dopravci.

Astronaut
 
Autor: ČTK
Autor: ČTK

Vstup do schengenského prostoru těsně před vánočními svátky byl prezentován jako faktický pád železné opony. Jak po několika měsících kontroly českých řidičů v Německu a Rakousku vypadají? Je oprávněné hovořit o šikaně, jak to tvrdí europoslankyně Zuzana Roithová?

↓ INZERCE

Podle Roithové byl například vězněn jeden český řidič 15 dnů kvůli tomu, že vezl „vystřelovací nožík“. „Podle německé policie nesmí čepel kapesního nože měřit víc než osm a půl centimetru, mnohé houbařské nože ale mají delší čepel, mají být proto považovány za zbraně,“ ptá se Roithová.

Ministr vnitra Ivan Langer již vyzval české řidiče, aby šikanu hlásili českým úřadům. Minulý týden o tom dokonce hovořil s rakouským protějškem Güntherem Platterem. Ten odmítl, že by šlo o selektivní kontroly pouze Čechů, ale o standardní bezpečnostní kontroly, které mají zajistit zemi bezpečnost a nízkou kriminalitu.

Stížnosti chodí

Mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková redakci Respekt.cz potvrdila, že již na ministerstvo stížnosti českých řidičů chodí. „Do včerejška jich bylo asi patnáct.“ Upřesnila, že víc stížností chodí na německé policisty v Bavorsku a Sasku. Ministerstvo však hodlá celou záležitost zhodnotit až po několika měsících. „Je třeba to pečlivě vyhodnotit,“ zdůraznila Malíková. Každopádně se v průběhu evropského šampionátu hraniční kontroly na česko-rakouských hranicích obnoví.

Podle Roithové by běžné silniční kontroly podobající se hraničním mělo řešit ministerstvo zahraničních věcí. „Kontroly, které letos zavedli Němci a taky Rakušané na hranicích s ČR, neodpovídají schengenským dohodám – nesnížili počet pohraničních policistů, jen je posunuli do vnitrozemí,“ upozorňuje europoslankyně. Považuje za nepřípustné, aby hraniční kontroly byly skryté pod kontrolami ve vnitrozemí.

Ministerstvo zahraničí by mělo důkladně prozkoumat stížnosti českých řidičů a pokud se ukáže, že jde ze strany příhraničních kontrol v Německu a Rakousku o nestandardní postup, mělo by se českých občanů zastat na úrovni EU – například na jednání Rady,“ vyzvala Roithová.

Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová uvedla, že ministerstvo registruje stížnosti na německé policisty. „Podle stěžovatelů si němečtí policisté vybírali cíleně v kolonách česká auta,“ sdělila Respektu.cz Opletalová. Stížnosti předalo ministerstvo německým úřadům, odpovědí by se mělo dočkat do tří měsíců. Stejně tak se podle Opletalové mohou obracet lidé i v případě rakouského postupu policie, nejlépe přes konzulární oddělení české ambasády.

Šikana řidičů nákladních vozidel i autobusů

Že k šikaně dochází, potvrdil Respektu.cz generální tajemník Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia Martin Špryňar. „Především to je v Německu, kdy se opakují případy z devadesátých let, kdy policie nutí české řidiče jet na spřátelenou technickou kontrolu,“ postěžoval si Špryňar. Dopravce pak zaplatí až několik tisíc eur za opravu, i když má české technické osvědčení jen pár dnů staré.

Těch případů je dost, dokonce již probíhá jedna žaloba na mnichovské prokuratuře na postup místní policie.“ Špryňar dodal, že v poslední době těchto případů přibývá, nemyslí si však, že by šlo o souvislost se vstupem do schengenského prostoru. „Prostě se jedná o šikanu českých řidičů nákladních vozidel.“

Radim Jančura, majitel firmy Student Agency, zase potvrdil zvýšení kontrol autobusů. „Po vstupu do Schengenu se to zhoršilo,“ řekl Jančura Respektu.cz. „Dříve jsme na hranicích ukazovali pouze pasy, dnes mají tendence vyhazovat z autobusů některá zavazadla.“

Natáčela RTL

Šéf firmy Bohemian Lines Martin Pokorný, která se specializuje na autobusové linky do Londýna a Skandinávie, se podělil s redakcí Respektu.cz o osobní zkušenost.

"Sám jsem zažil v únoru kontrolu našeho autobusu u Waidhausu. Kontrolu natáčel štáb televize RTL a trvala asi 45 minut. Reportér televize se snažil vést rozhovory s cestujícími a vysvětlovat jim, že se Němci musí chránit před zločinci a koukal přitom po skupince slovenských Romů, kteří autobusem cestovali – dle mého názoru byla v té době v německých médiích vytvářena psychóza o nebezpečí nárůstu zločinosti, které zrušení hranic vyvolá. Reportérovi zřejmě nevadilo ani to, že náš autobus nemá žádné zastávky v Německu a všichni cestující po kontrole pokračovali v cestě."

Podle Pokorného se němečtí policisté za hraničními přechody Krásný Les/Breitenau a Rozvadov/Waidhaus zaměřují na linkové autobusy Brno-Stockholm a Brno-Brusel-Londýn, kde kontrolují pasy a většinou i zavazadla. Kontroly trvají do třiceti minut a v posledních měsících se jejich intezita zvýšila.

Klid a nehádat se

Pavel Kuchálik, tiskový mluvčí Ústředního automotoklubu, radí českým řidičům, aby především respektovali pravidla silničního provozu daného státu a při kontrole se s německými či rakouskými policisty nehádali. „Nemáme ani možnosti situaci v Rakousku a Německu monitorovat,“ sdělil Kuchálik Respektu.cz.

Případnou stížnost mohou řidiči uplatnit zpětně. Těžko se dá ale podle něj odhadnout, zda se jedná skutečně o šikanu, nebo o standardní silniční kontrolu, na kterou mají policisté právo. Českým řidičům však při případné nehodě doporučuje mít sjednané pojištění na právní ochranu. Tu pak řeší místní právník a minimalizuje se podezření, že policista bude nadržovat místnímu řidiči.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].