0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda29. 10. 20134 minuty

Puč v ČSSD byl od Haška a Zemana dlouho plánovaný tah

Znepřátelené tábory ve straně nelze vymýtit, říká politolog Jiří Pehe

Jiří Pehe
Autor: Matěj Stránský

Rozumné východisko pro ČSSD prakticky nevidím, komentuje znalec poměrů v ČSSD, politolog a ředitel pražské pobočky New York University Jiří Pehe překotný vývoj v partaji, která vyhrála předčasné volby.

Předsednictvo strany totiž vyzvalo předsedu Bohuslava Sobotku, aby rezignoval, ten se však tlaku reprezentovanému místopředsedou Michalem Haškem odmítl podvolit. Posléze vyšlo najevo, že dlouhodobý Sobotkův rival předtím podle všeho absolvoval s prezidentem Milošem Zemanem schůzku v Lánech. Zdá se, že strana je nyní fatálně rozpůlená - a právě naznačené nalezení někoho třetího by mohlo být řešením. 

↓ INZERCE

Co máme od ČSSD v nejbližších dnech čekat?

To se dnes nedá odhadnout. Ta strana je rozpůlená a fatálně poškozená. A k nějaké jednotě rozhodně nemá našlápnuto.

Ale současný spor přece musí dojít nějakého řešení – nejpozději na jednání ústředního výboru.
To ano, ovšem rozumné východisko pro ČSSD prakticky nevidím. Pokud při jednání a následném hlasování zvítězí Sobotka, může se sice vypořádat s hlavními takzvanými pučisty, ale Haškovu křídlu zůstane silné zázemí okolo hejtmanů a na ně navázaných lidí struktur – v ODS se jim říkalo kmotři. Naopak, pokud Sobotka hlasování prohraje, těžko si dokážu představit, že by on a jeho spojenci ve straně zůstali.

Tedy že by podle vás založil novou stranu? 

Není to vyloučené. Strana kolem Sobotky, Dienstbiera nebo Zaorálka by vzhledem k podpoře veřejnosti, jíž se podle všeho těší, nebyl zcela ztracený projekt. Myslím, že by v případných volbách, ať už předčasných, nebo řádných, mohla získat třináct nebo patnáct procent hlasů. Samozřejmě by jim hrozilo to, co se stalo takzvaným rebelům ODS v roce 1997. Oni byli sice ti přijatelnější, ale strana, struktury a peníze zůstaly Klausovi a jeho lidem. A prohráli. Nicméně Michal Hašek si nejspíš uvědomuje, že i v případě vítězství mu hrozí „výhra“ strany, která se pohybuje někde kolem osmi procent. Jako dnes ODS.

Žádné z křídel tedy nemůže vyhrát?
Nyní prakticky ne, kolem Haška a Sobotky jsou dva znepřátelené tábory, které prostě nelze vymýtit.

To by v krajním případě znamenalo, že premiérem už teď nemůže být ani Sobotka, ani Hašek. Je možné, že se v ČSSD objeví někdo třetí, jako se v roce 2005 objevil Jiří Paroubek?
Takovým člověkem kdysi mohl být díky své popularitě Jiří Dienstbier, ale to už v současné situaci pochopitelně neplatí. Nikoho konkrétního nevidím. Ovšem tlak a krizová situace mohou udělat své. Netvrdím, že nutně právě tam se nachází noví lídři, ale překvapilo mě, že se jasně vyjádřilo vedení Senátu a senátního klubu ČSSD (většinově podpořilo B. Sobotku, pozn. red.). Možná se ukáže, že v sociální demokracii je několik výrazných talentovaných politiků, kteří jsou ještě skrytí ve stranické šedi.

Víkendový vývoj byl dost překotný. Byla to ze strany Michala Haška a Miloše Zemana improvizace?
Jsem přesvědčen, že to byl dlouho plánovaný tah, podle mého mínění měli připravenou variantu i pro případ třicetiprocentního vítězství. To by pro ně bylo obtížnější, relativně slabý volební výsledek jim poskytl vítanou záminku. Bohuslav Sobotka možná běh věcí uspíšil tím, že okamžitě avizoval povolební jednání. Ale pouze uspíšil.

Podle všeho se ovšem Michal Hašek přepočítal. Takový vývoj mu nemůže vyhovovat.
Ano. Sám přemýšlím, proč se do toho pustil, podle všeho nedomyslel důsledky svých kroků a podcenil Sobotku. Spolu se Zemanem očekávali, že Sobotka povolí, jako povolil při prezidentské volbě nebo v případě podpory Rusnokovy vlády - a odstoupí.

Hrozí, že navenek se strana usmíří a dohodne nějaké vládní uspořádání, ale poslanecký klub bude rozdělený a nejednotný?
To je ta nejhorší myslitelná možnost. Ovšem potenciální koaliční partneři, lidovci a ANO, už avizovali, že vládu s takovým partnerem nepodpoří ani do ní nevstoupí. To by pro ně bylo sebevražedné.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].