Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Pokud se daří, Paroubek je silný

Mýlím se. Jsem netrpělivý. Vláda nezná míru štvaní. Klub přátel ODS v médiích. Pickwickovský kapitalismus 19. století. To je jen pár obratů ze sobotního projevu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Mýlím se. Jsem netrpělivý. Vláda nezná míru štvaní. Klub přátel ODS v médiích. Pickwickovský kapitalismus 19. století. To je jen pár obratů ze sobotního projevu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. (Celý projev ZDE)

Delegáti na sjezdu druhé nejsilnější parlamentní strany (v průzkumech stranických preferencí ČSSD jasně vede, i když oproti prosinci podpora mírně klesla) odsouhlasili změnu stanov, a pokud na předsedu strany kandiduje pouze jeden kandidát, nemusí se volit přímo, jak Paroubek před dvěma lety prosadil, ale stačí na to právě hlasy delegátů. Strana celkem logicky argumentuje tím, že se ušetří 4 miliony korun a v březnu tak bude Paroubek potvrzen v čele Lidového domu.

Politolog Jan Kubáček za tím vidí ale spíše snahu předejít nejistému výsledku volby přímé. „Jeho pozice by nemusela být tak silná,“ řekl Respektu.cz s poukazem na nepřesvědčivý výsledek poslední volby, kdy Paroubek, ač jediný kandidát, oslovil na sjezdu v Brně na jaře roku 2007 pouze šedesát procent delegátů. Jiří Paroubek tak nyní po ohromujícím úspěchu v podzimních senátních a krajských volbách má ve straně neochvějné postavení, ale pokud přijde ve volbách do Evropského parlamentu neúspěch, jeho postavení se může dramaticky změnit. „Úspěch voleb v krajích tak paradoxně přispěl k tomu, že si Jiří Paroubek ve straně buduje své nástupce,“ míní Kubáček.

Kritika nemusí stačit

Podle Kubáčka se mění i částečně rétorika lídra ČSSD, která je sice stále bojovná, ale napjatější. Podle něj pouze kriticky vyhraněná kampaň nemůže vést k úspěchu (více v článku Kritika až za hrob), důležitá je rovněž pestrost v přinášených tématech, nových tvářích. Sázka na kritiku poplatků ve zdravotnictví a jejich celoplošné zrušení tak nemusí stačit. Zvláště v době, kdy se lidé obávají ztráty zaměstnání. „Negativní kampaň funguje na tvrdé jádro voličů, ale středové odpuzuje,“ tvrdí Kubáček.

Ani připravený protikrizový plán ČSSD, který by se měl stát hlavním tématem kampaně před volbami do europarlamentu, nemusí na nerozhodnuté voliče příliš působit. Paradoxně tak ODS může získávat politické body, protože její Národní ekonomická rada vlády (NERV), jejíž plán projednával kabinet teprve toto pondělí, vysvětlují odborníci a ne straničtí experti, jak je tomu v případě lídra kandidátky sociální demokracie do EP Jiřího Havla. „Pro mnohé středové voliče ČSSD může být novinkou, že ekonomické problémy vlády vysvětlují odborníci, často velice trpělivě. Což je nové a funguje,“ shrnul Kubáček. Navíc „nereálná politika“ slibů všeho pro všechny funguje podle Kubáčka pouze v dobách hojnosti, nikoliv v době krize. „Pro mnoho lidí dnes není klíčové, zda budou u lékaře platit třicet korun, či nikoliv,“ je přesvědčen politolog.

Clark, Clinton

Zajímavým momentem sobotního sjezdu byla přítomnost bývalého generála NATO a demokrata Wesleyho Clarka, který poděkoval před zaplněným sálem pražského Veletržního paláce „českým lidem“ za přijetí iniciativy USA k protiraketové obraně. Jeho projev ale nevzbudil mezi členy sjezdu mnoho pozitivních emocí, i když jej Paroubek označil za brilantní.

Na březen se domlouvá návštěva bývalého amerického prezidenta Billa Clintona, jehož manželka Hillary zastává v nové Obamově administrativě post ministryně zahraničí. Ostatně známé tváře se objevují na všech stranických sjezdech. „Je to snaha přitáhnou pozornost. U ČSSD nyní poukaz na to, že je socialismus moderní, má celosvětové uplatnění a nabízí přijatelné recepty,“ zhodnotil Clarkovu přítomnost Kubáček.

Dětinské zesměšňování protivníka

Těsně před sobotním sjezdem spustila ODS nové stánky cssdprotivam.cz, které mají reagovat na populismus sociálních demokratů. ČSSD pak na sjezdu odvysílala video, které recipročně zesměšňuje občanské demokraty. Sestříhala některé výroky, které zazněly na prosincovém sjezdu ODS. (Video ZDE) Obě iniciativy hodnotí Kubáček kriticky. „Být volebním stratégem, tak to zakážu oběma stranám. Je to dětinské. Často taková iniciativa zesměšní samotného producenta takového nápadu,“ dodal k rádoby vtipným aktivitám politických stran.

Politik je krutý, lstivý, sobecký, jeho vysoce šlechtěná duše necouvne před žádnou nízkostí. Usiluje výhradně o blaho lidu, lidmi však pohrdá.“ Tento citát francouzského esejisty Jeana Dutourda použila ČSSD ve zmíněném videu. Petr Dimun, jenž má na starosti PR v Lidovém domě, videoklip s nadsázkou nazval stranickým výukovým programem. Je dobře, že si mentalitu a motivaci mnohých politiků ve stranických sekretariátech otevřeně přiznali.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].