0:00
0:00
Agenda31. 10. 20085 minut

Podnikatelé otáčí. Už zase chtějí euro

Svaz průmyslu a dopravy před pár týdny volal po odložení rozhodnutí o přijetí eura. Teď opět mění taktiku. Euro chce co nejdřív.

Astronaut
Autor: ČTK

Znevěrohodnění projektu společné měny bude mít dopad na další integraci Evropy. Musíme se k tomu vrátit za půl roku, až emoce vychladnou,“ řekl v polovině října Respektu.cz prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Nyní je vše jinak.

Středeční valná hromada svazu vyzvala vládu k co nejrychlejšímu stanovení termínu přijetí eura. „Když koruna začala oslabovat a státy eurozóny začaly zvyšovat své výdaje, tak se začaly objevovat i opačné názory, tedy aby se s eurem vyčkalo. Ze strany prezidenta Míla to byl řekněme taktický úhybný manévr,“ okomentoval tento rozpor pro Respekt.cz tiskový mluvčí svazu Milan Mostýn.

↓ INZERCE

Eurozóna se podle středečního vyjádření prezidenta Míla ze současných problémů poučí a navrátí se k přísným rozpočtovým pravidlům. Ve stejný den ale eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Joaquín Almunia vyzval členské státy eurozóny, aby se nebály překračovat výdajové limity, protože současná finanční krize patří mezi výjimky, kdy je to dovoleno. „Některé věci se mění poměrně rychle a zastarávají dřív, než byly zveřejněny,“ uvedl k načasování výroku prezidenta Míla mluvčí Milan Mostýn.

Premiér Mirek Topolánek na výzvu k brzkému přijetí eura reagoval prohlášením, že „stanovení termínu přijetí v eura v situaci, kdy podle návrhu jednotlivých zemí eurozóny dochází k dalšímu rozkladu paktu stability a růstu, je nesmyslné“. S představiteli svazu se ale hodlá sejít, aby jejich výzvu prodiskutovali. „Politická situace se může rychle změnit, ale máme domluvenou schůzku v nejbližších dnech,“ prozradil Mostýn.

Podnikatelé s jednotlivými ministry jednají průběžně, ale rozdíl je tentokrát v tom, že představitelé firem požadují po vládě, aby dala jasně najevo, že Česko stojí před krizí a připravuje nějaká opatření. „Musí přesvědčit nejdříve nějaké ministerstvo, aby takový návrh poslalo do vlády. Až pak se tím bude zabývat celá vláda,“ sdělila Respektu.cz tisková mluvčí vlády Jana Bartošová. „Už před třemi týdny jsme dali najevo, že budeme více podporovat exportní firmy přes Českomoravskou záruční a rozvojovou banku a Českou exportní banku,“ řekl Respektu.cz tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Matyáš Vitík.

Drahá energie

Firmám vadí také drahá energie, což poškozuje jejich hospodářské výsledky. „I přes současný pokles jsou meziročně pořád ceny energií o hodně vyšší. Navíc kartel OPEC bude chtít zase zvýšit cenu ropy. Vysoké ceny energií pak dopadají hlavně na malé podniky,“ tvrdí Mostýn. Členem svazu je přitom i energetický gigant ČEZ. „Vláda by měla podporovat investice do více druhů zdrojů energie. Bez dostavby Temelína se také neobejdeme,“ vyzývá Mostýn.

Svaz průmyslu a dopravy své kroky koordinuje s organizacemi zastřešující zahraniční investory i s Hospodářskou komorou. Komora jde přitom ve svých požadavcích ještě dál. Ve svém prohlášení vyvěšeném na webu uvádí, že by chtěla stabilizovat kurz koruny nejen k euru, ale i k dolaru, který je důležitý pro dovoz ropy. Na dotaz, jak by toho chtěli docílit, odpověděl pro Respekt.cz tiskový mluvčí komory Jiří Štefek: „Je to obecné prohlášení. Zafixovat kurz k dolaru rozhodně nechceme. Je to spíše výzva k České národní bance, aby prováděla pružnější měnovou politiku. Nástrojů má více, počínaje slovními intervencemi a konče aktivním vstupem na devizový trh.“ (Online rozhovor s prezidentem komory Petrem KuželemZDE)

Kondice exportu

Klíčové je ale podle Štefka stanovení termínu přijetí eura. „Chceme udržet kondici českého zahraničního obchodu,“ zdůvodňuje. Stejně jako Svazu průmyslu a dopravy vadí komoře i vysoké ceny elektřiny. „Tvrdí se, že je u nás nejlevnější elektřina v Evropě. Jedna věc je ale cena na velkoobchodním trhu a druhá konečná cena pro spotřebitele. Stát by měl tlačit na regulační úřady, aby stanovaly stropy pro růst cen elektřiny a plynu,“ navrhuje Štefek.

Svaz průmyslu i Hospodářská komora rovněž vyzývají vládu k přehodnocení podpory energeticko-klimatického balíčku, který se připravuje na půdě Evropské unie. Podle prozatímního návrhu by si totiž firmy musely od roku 2013 kupovat povolenky na vypouštění CO2, které dosud dostávaly zadarmo (více v článku Evropa se zatím neshodla na aukcích emisních povolenek). „To je zatím předčasná otázka. Bude to předmětem českého předsednictví, jak budeme moderovat tu diskusi,“ uvedl Vitík z ministerstva průmyslu.

Komora také vyzývá odbory, aby při mzdových vyjednáváních příliš netlačily na růst platů. Nižší inflace v příštím roce totiž podle Štefka povede k vyššímu růstu reálných mezd. „V našem průzkumu dvě třetiny firem uvedly, že zvažují propouštění zaměstnanců a jedním z důvodů jsou právě vysoké mzdové náklady. Chceme zachovat zaměstnanost,“ doplnil.

O názorech podnikatelů, politiků a analytiků na přijetí eura čtěte více v článkuEuro v roce 2012? Bez šance.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].