0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda2. 9. 20142 minuty

Mariupol je připravená na bitvu

Zpravodaj Respektu: Představme si, že se Viktor Orbán obrací na Roberta Fica coby premiéra „Horních Uher”

Ukrajinská armáda hlídkuje u města Mariupol. • Autor: ČTK, AP

Mariupol je připravená na bitvu. Na východní hranici města, pár metrů za poslední řadou panelových domů, rostou další a další zákopy, které kromě vojáků buduje i několik stovek dobrovolníků. Checkpointy na silnicích vyztužují zbrusu noví protitankoví ježci. Ulil je Azovstal, zdejší ocelářský kolos zaměstnávající desetinu půlmilionového města, na rozkaz svého majitele, nejbohatšího ukrajinského oligarchy Rinata Achmetova. Na zdech domů se objevily směrovky k nejbližším bombardovacím úkrytům, což jsou ovšem ve většině případů jen vyklizené sklepy.

Městem sice v posledních dnech prošly proukrajinské průvody několika stovek lidí, ale stejně tak přes noci pomalu roste počet nápisů v barvě krve, jejichž autoři současné modrožluté nadšení nesdílejí. Jaký je poměr těch, kteří jsou ochotní své město před útokem proruským separatistů bránit, a těch, kteří by jejich návrat uvítali, je obtížné zjistit. V době, kdy město ovládali ozbrojenci, mlčeli příznivci ukrajinské budoucnosti. Dnes je to naopak.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nadcházející bitva nicméně není zdaleka to jediné, čím město žije. O víkendu uvítalo novou várku turistů, kteří spolu s pozorovateli OBSE obsadili zdejší hotely; v pondělí bylo plné školáků ve svátečních oblecích.

V týž den představitelé ozbrojenců představili své návrhy při minských trojstranných jednáních - mezi Ukrajinou, rebely a Ruskem. Zásadním požadavkem je autonomie obsazených území (tedy oblastí kolem Doněcku a Luhaňsku) v diplomatických a ekonomických záležitostech. To je pro Kyjev nepřijatelné, neboť v praxi by to znamenalo navázanost průmyslového východu země na Rusko a jeho Euroasijskou unii. V květnu zvolený prezident Petro Porošenko deklaruje, že ani on, ani vláda vzešlá ze zimního povstání proevropský kurz nezmění - což bylo ostatně zřejmé před počátkem jednání.

Rusko naopak dalo minulý týden svou podporou jasně najevo, že rebely vojensky prohrát nenechá. Ruský prezident Vladimír Putin začal v diplomatickém jazyce užívat termín „Novorusko”. Představme si to jako situaci, kdy se Viktor Orbán obrací na Roberta Fica coby premiéra „Horních Uher”. Pro úplnost dodejme, že Novorusko, termín imperiální politiky Kateřiny Veliké, zahrnuje také Dněpropetrovsk či Oděsu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].