Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Lisabon ano, radar se odkládá

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Sněmovna schválila ústavní většinou přijetí Lisabonské smlouvy. Smlouva má za úkol zefektivnit rozhodování často naprosto odlišných názorů 27 členských států. ČSSD, KDU-ČSL a SZ hlasovaly pro smlouvu, KSČM naopak proti. Jediná ODS nehlasovala jednotně. Pro novou smlouvu upravující fungování Unie se vyslovilo 33 delegátů, naopak 37 jich bylo proti. Navíc 9 poslanců se zdrželo. (Jak kdo hlasoval ZDE) Co to může pro občanské demokraty znamenat? Může se poslanecký klub po odchodu poslanců SchwippelaRanince dále rozpadat?

Těžko se to nyní odhaduje. Jde rozhodně o taktický boj uvnitř strany,“ míní politolog Josef Mlejnek. V rozhovoru pro Respekt.cz dodal, že poslankyně Alena Páralová, která pohrozila odchodem v případě, že Lisabon schválí i Senát, předvádí „tanec mezi vejci“ již dlouho a nechává si otevřená vrátka pro obě varianty. „Pokud Machovi berani budou mít preference kolem pěti procent, dá se očekávat, že do strany přestoupí,“ přemítá Mlejnek.

Předsedkyně proevropského sdružení Ano pro Evropu Monika MacDonagh Pajerová hlasování sněmovny vítá, i když zdůraznila, že to je pouze první krok a přichází zbytečně pozdě. Rozhodně ale posílí pozici Topolánkova kabinetu během předsednictví Unii. „Díky aspoň za první krok. Smlouva není dokonalá, ale je nejlepší z možných řešení. Na nutnosti jejího přijetí se podílíme i my, protože Unie je po rozšíření málo akceschopná i díky nám,“ řekla Respektu.cz Pajerová.

Navíc si Topolánek buduje pověst energického proevropského politika. To by se mu mohlo hodit při případné kandidatuře do nové Evropské komise. „Zatím to jsou spekulace. Ale Topolánek i Vondra by byli dobří eurokomisaři. Naučili se na evropské scéně jednat a vystupovat,“ prohlásila Pajerová. Ocenila i práci stávajícího českého eurokomisaře Vladimíra Špidly. Nové složení Komise by však v době krize mělo být složeno z nejlepších evropských politiků, kteří mají vizi a dokáží ji prosadit, zdůraznila.

Lisabon za radar?

Usnesení z prosincového sjezdu ODS, které zavázalo poslance a senátory, aby spojili hlasování o nové evropské smlouvě s umístěním amerického radaru v Brdech, je tak nyní v troskách. Nová americká administrativa se k otázkám budování protiraketové obrany v Evropě zatím vyjadřuje zdrženlivě, nejpravděpodobnější je odložení celého technicky i finančně velmi náročného projektu.

Protože je protiraketová obrana hodně nákladný projekt a protože z dosavadních testů třetina nedopadla úspěšně, chtějí podle mě ministryně Clintonová a demokraté systém co nejvíce zdokonalit a prověřit,“ řekl Respektu Steven Pifer, zahraničněpolitický a bezpečnostní analytik washingtonského think tanku Brookings. (Více v článku Respektu Radar, nebo medvěd)

Občanští demokraté, ale i menší koaliční partneři, již do prosazení amerického radaru investovali mnoho času i politického kapitálu (zelení riskovali i rozpad strany), nyní se zdá, že si již nechtějí pálit prsty a vyčkají na rozhodnutí americké strany. „Hlasování pro radar je nyní podle mne hloupost. Důležitý bude také summit NATO. Normální politik nebude nyní hrát touto kartou,“ je přesvědčen Mlejnek.

Senátoři ODS, jejichž souhlas s Lisabonskou smlouvu bude nyní pro ratifikaci klíčový, si kladou podmínku, aby byly schváleny novely jednacích řádů obou komor, které zaručí, že vláda nebude předávat kompetence Bruselu bez souhlasu parlamentu. Ty bude sněmovna projednávat na další schůzi. Navíc senátoři stále trvají na souhlasu sněmovny s radarem (Senát tak již učinil), i když předseda frakce ODS Jiří Stříteský připustil, že se tato podmínka může změnit díky postoji Obamovy administrativy.

Pajerová se domnívá, že Senát dělá pouze zbytečné obstrukce. „Nejsme z 27 unijních zemí tou, která má nejskvělejší ústavu. V žádné jiné zemi to zákonodárci nepožadovali, já to vnímám pouze jako záminku ratifikaci odkládat,“ řekla předsedkyně ANO pro Evropu. Prezident Václav Klaus již dříve uvedl, že schválení Lisabonské smlouvy podepíše pouze v případě, že bude ratifikována ve všech ostatních zemích.

Svrhávání vlády nehrozí

Dá se očekávat, že po přijetí Lisabonské smlouvy ve sněmovně, bude Paroubkova ČSSD během českého předsednictví EU k vládě vstřícnější? „Paroubek bude vstřícnější nikoliv proto, aby usnadnil vládě předsednictví, ale proto, že si spočítá, že to je pro něj výhodné. Když bude české předsednictví úspěšné, nic s tím neudělá,“ prohlásil Mlejnek. Podle něj nehrozí ani to, že bude Jiří Paroubek v příštích měsících „svrhávat vládu“. Řádný termín parlamentních voleb se blíží, navíc nastupující hospodářská recese není vhodná k tomu, aby se opozice tlačila do Strakovy akademie o pár měsíců dříve, než je nezbytně nutné.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].